Saturday 7 December 2019 / شنبه 16 آذر 1398

جستجو

P7a

AndishehTV

ATV Frequenter

Iran fajr film festival

با اعلام نامزدهای سی و چهارمین جشنواره فیلم فجر، فیلم‌های «ابد و یک روز» با ۱۰ رشته، «امکان مینا»‌ با ۹ رشته و «ایستاده در غبار» با ۸ رشته، رکورددار بیشترین نامزدی در میان آثار امسال شدند.

فیلم سینمایی «ابد و یک روز» اولین ساخته کارگردان جوانش، سعید روستایی، امسال شگفتی جشنواره سی و چهارم فجر بوده و در اکثر رشته‌های اصلی نامزد دریافت سیمرغ شده است.

فیلم جدید کمال تبریزی با نام «امکان مینا» هم که داستانی در رابطه با گروه مجاهدین خلق ایران دارد، در ۹ رشته نامزد شده است.

دیگر پدیده امسال، فیلم «ایستاده در غبار» به کارگردانی محمدحسین مهدویان است که به یکی از فرماند‌ه‌هان جنگ ایران و عراق، احمد متوسلیان می‌پردازد.

این فیلم با ساختار منحصربه فرد مستند – داستانی‌اش در ۸ رشته نامزد سیمرغ شده است.

نکته قابل توجه امسال، نامزد نشدن فیلم «بادیگارد» ساخته ابراهیم حاتمی‌کیا در رشته‌های‌ اصلی است. این فیلم با این که در شش رشته کاندیدای دریافت جایزه شده، اما در رشته‌های اصلی بهترین فیلم، فیلمنامه و کارگردانی نامی از فیلم حاتمی‌کیا به چشم نمی‌خورد.

فیلم «دختر» جدیدترین ساخته رضا میرکریمی هم با ۷ رشته در زمره فیلم‌هایی است که توانسته نظر هیئت داوران را به خود جلب کند.

دیگر فیلمی که کمتر کسی انتظار حضورش در میان نامزدهای رشته‌های اصلی را داشت، فیلم «آخرین بار کی سحر را دیدی» ساخته فرزاد موتمن است.

این فیلم در ۵ رشته از جمله بهترین فیلم، فیلمنامه و کارگردانی نامزد دریافت سیمرغ شده است.

ابوالحسن داودی، محمد داودی، مجتبی راعی، جمال ساداتیان، منوچهر شاهسواری، مهدی فخیم‌زاده و نیکی کریمی داوران امسال جشنواره فیلم فجر هستند.

لیست نامزدهای سی و چهارمین جشنواره فیلم فجر به قرار زیر است:

بهترین فیلم:

منوچهر محمدی برای تهیه کنندگی فیلم «امکان مینا»، سعید ملکان برای تهیه کنندگی فیلم «ابد و یک رو»، فرزاد موتمن برای تهیه کنندگی فیلم «آخرین بار کی سحر را دیدی؟»،‌ رضا میرکریمی برای تهیه کنندگی فیلم «دختر»، حبیب والی نژاد برای تهیه کنندگی فیلم «ایستاده در غبار».

بهترین کارگردانی:

کمال تبریزی برای کارگردانی فیلم «امکان مینا»، سعید روستایی برای کارگردانی فیلم «ابد و یک روز»، فرزاد موتمن برای کارگردانی فیلم «آخرین بار کی سحر را دیدی»، محمدحسین مهدویان برای کارگردانی فیلم «ایستاده در غبار»، رضا میرکریمی برای کارگردانی فیلم «دختر»

بهترین فیلمنامه:

فرهاد توحیدی و مرتضی اصفهانی برای فیلمنامه «امکان مینا»، سعید روستایی برای فیلمنامه «ابد و یک روز»، امیر عربی برای فیلمنامه «آخرین بار کی سحر را دیدی؟»، مهران کاشانی برای فیلمنامه «دختر»، محمدحسین مهدویان برای فیلمنامه «ایستاده در غبار».

بهترین بازیگر نقش اول زن:

پریناز ایزدیار برای فیلم «ابد و یک روز»، ساره بیات برای فیلم «عادت نمی‌کنی»، مینا ساداتی برای فیلم «امکان مینا»، طناز طباطبایی برای فیلم «خشم و هیاهو»، الهام کردا برای فیلم «به دنیا آمدن».

بهترین بازیگر نقش اول مرد:

فرهاد اصلانی برای فیلم «دختر»، پرویز پرستویی برای فیلم «بادیگارد»، رضا کیانیان برای فیلم «کفش‌هایم کو»، پیمان معادی برای فیلم «ابد و یک روز»، نوید محمدزاده برای فیلم «خشم و هیاهو».

بهترین بازیگر نقش دوم زن:

بهنوش بختیاری برای بازی در فیلم «من»، مریلا زارعی برای فیلم «دختر»، ژاله صامتی برای فیلم «آخرین بار کی سحر را دیدی؟»، شبنم مقدمی برای فیلم‌های «زاپاس» و «نفس»، شیرین یزدان‌بخش برای فیلم «ابد و یک روز».

بهترین نقش دوم مرد:

حمیدرضا آذرنگ برای فیلم «عادت نمی‌کنیم»، امیر جدیدی برای فیلم «من»، سیامک صفری برای فیلم «آخرین بار کی سحر را دیدی؟»، آذرخش فراهانی برای فیلم «مالاریا»، نوید محمدزاده برای فیلم «ابد و یک روز».

بهترین فیلمبرداری:

حمید خضوعی‌ابیانه برای فیلم «دختر»، هومن بهمنش برای فیلم «اژدها وارد می‌شود»، پیمان شادمان فر برای فیلم «خشم و هیاهو»، محمود کلاری برای فیلم «بادیگارد»، فرشاد محمدی برای فیلم «امکان مینا».

بهترین تدوین:

سجاد پهلوان زاده برای فیلم «ایستاده در غبار»، بهرام دهقانی برای فیلم «ابد و یک روز»، سپیده عبدالوهاب برای فیلم «به دنیا آمدن»، هایده صفی‌یاری برای فیلم «لانتوری»، محمدرضا موئینی و هدی موئینی برای فیلم «امکان مینا»،

بهترین موسیقی متن:

کریستف رضایی برای فیلم «اژدها وارد می شود»، مسعود سخاوت‌دوست برای فیلم «نفس»، محمدرضا علیقلی برای فیلم «امکان مینا» و «دختر»، کارن همایونفر برای فیلم «بادیگارد»، پیمان یزدانیان برای فیلم «به دنیا آمدن».

بهترین صدا:

بهمن اردلان و علیرضا علویان برای فیلم «بادیگارد»، سعید بجنوردی و محمد رضا دلپاک برای فیلم «لانتوری»، حسین بشاش و آرش قاسمی برای فیلم «خشم و هیاهو»، امین میرشکاری و علیرضا علویان برای فیلم «ابد و یک روز»، مهرشاد ملکوتی برای فیلم «ایستاده در غبار».

بهترین طراح صحنه و لباس:

محمدرضا شجاعی برای فیلم «ایستاده در غبار»، امیر حسین قدسی و نگار نعمتی برای فیلم «اژدها وارد می شود»، بهزاد کزازی برای فیلم «امکان مینا»، محسن نصراللهی و رعنا امینی برای فیلم «خشم و هیاهو»، اصغر نژادایمانی برای فیلم «نفس».

بهترین چهره‌پردازی:

ایمان امیدواری برای فیلم‌های «زاپاس» و «بادیگارد»، عبدالله اسکندری و مهرداد میرکیانی برای فیلم «لانتوری»، شهرام خلج برای فیلم «ایستاده در غبار»، مهرداد میرکیانی برای فیلم های «نفس» و «اژدها وارد می شود»، سعید ملکان برای فیلم‌های «ابد و یک روز» و «امکان مینا».

بهترین جلوه های ویژه میدانی و جلوه‌های ویژه بصری:

هادی اسلامی برای فیلم «بادیگارد»، ایمان کرمیان برای فیلم «ایستاده در غبار»، فرید ناظرفصیحی برای فیلم «نفس»، محمدرضا نجفی امامی برای فیلم «رسوایی ۲».

اختتامیه جشنواره فجر روز پنج‌شنبه، ۲۲ بهمن، برگزار می‌شود.

nomonopoly market