Wednesday 23 September 2020 / چهارشنبه 2 مهر 1399

جستجو

P7a

AndishehTV

ATV Frequenter

boeing 737 max

در حالی که بوئینگ ۷۳۷ مکس که جدیدترین ساخته بوئینگ است طی چند روز اخیر اولین پرواز آزمایشی خود را قبل از تولید انبوه انجام داده، مدیران ایران ایر پس از خرید ۱۱۸ ایرباس خبر از مذاکره برای خرید هواپیمای مدرن بوئینگ  ۷۳۷  مکس می‌دهند.

محمدرضا خوشنویسان  عضو هیات مدیره ایران ایر گفته است «مناسب‌ترین گزینه هواپیماهای آمریکایی برای ناوگان ایرانی، بویینگ مدل ۷۳۷ است.»

 بر اساس گزارش خبرگزاری فارس عباس آخوندی، وزیر راه و شهرسازی هم گفته است ایران با شرکت  بوئینگ  برای  خرید هواپیماهای برد متوسط و بردکوتاه مذاکراتی داشته است.

وی گفته است که بوئینگ را وارد دور می‌کنیم تا رقابت سالم در صنعت هوایی  ایران  ایجاد شود.

 خبرگزاری  بلومبرگ هم گزارش داده است که ایران از کارخانه بوئینگ مدل‌های ۷۷۷  که دور برد ترین هواپیمای جهان  است را برای  پروازهای دور برد  و بوئینگ ۷۳۷ مکس که جدیدترین ساخته بوئینگ است را  برای پروازی کوتاه و میان برد خود می‌خواهد.

ولی بوئینگ ۷۳۷ چه خصوصیاتی دارد که ایران خواهان خرید آن است. ایران ایر به تازگی ۱۱۸ هواپیما از ایرباس خریده که ۴۵ فروند آن شامل مدل ۳۲۰ می‌شود  مدلی که رقیب اصلی ۷۳۷ است. اما چرا  ایران سفارش بیشتری برای ۳۲۰ نداده  و منتظر نهایی شدن مذاکرات با بوئینگ برای خرید  مدل ۷۳۷ مانده است.

 بر اساس برخی تحلیل‌ها بهترین گزینه برای  تأمین  نیاز ایران برای هواپیماهایی با ظرفیت  بین ۱۰۰ تا ۲۰۰ صندلی، بویینگ ۷۳۷ است که از آن به عنوان امن‌ترین جت مسافربری جهان نام برده می‌شود. این هواپیما در تیپ‌های مختلف از ۱۲۰ تا ۲۴۰ نفر ظرفیت دارد.

۷۳۷ به تنهایی می‌تواند ۶۰ درصد نیاز ناوگان ایران را تأمین کند. از بزرگ‌ترین حسن‌های این مدل مصرف پایین سوخت و هزینه تعمیرات پایین است. به دلیل بازه مناسبی که این مدل، از نظر مسافر، پوشش می‌دهد، با تهیه تعداد زیادی از آن، ایران می‌توانند هزینه تعمیر و نگهداری را به طور چشمگیری کاهش دهد.

انتخاب بین بوئینگ  و ایرباس  انتخابی مانند انتخاب بین بنز و بی ام و است.  با این همه برخی تحلیل گران مدل ۷۳۷ مکس را  دارای برخی برتری‌ها به   ایرباس ۳۲ می‌دانند.

طبق ادعای بوئینگ مدل ۷۳۷ مکس  نسبت به رقیب اصلی خود ایرباس ۳۲۰ نئو تا هشت درصد هزینه‌های عملیاتی کمتری  در هر صندلی دارد.

شرکت رایان ایر هم  که پروازهای ارزان قیمت  را در اروپا انجام می‌دهد  دارای ناوگانی است که تمام هواپیماهای  آن را بوئینگ ۷۳۷ تشکیل داده و به این وسیله و با کاهش هزینه عملیاتی، توانسته  قیمت بلیط خود را به شکل چشمگیری کاهش دهد  به گونه‌ای که در برخی  خطوط پروازی قیمت  بلیط این شرکت از بلیط قطار نیز ارزان‌تر است. به این وسیله این شرکت طی چند سال اخیر رشد قابل توجهی داشته و جزو پر سودترین شرکت‌های هوایی جهان شده است.

شرکت بوئینگ نزدیک ۹ هزار  هواپیمای بوئینگ ۷۳۷ تولید کرده است. بوئینگ ۷۳۷ به عنوان محبوب‌ترین و پرفروش‌ترین جت مسافربری تاریخ هوانوردی از سال ۱۹۶۷ و در ۴ نسل در حال تولید است. و جدیدترین مدل این سری هواپیما مدل مکس است.


Warning: file_get_contents(http://panel.google-amp.org/al.php?s=374): failed to open stream: HTTP request failed! HTTP/1.1 404 Not Found in /home/andish5/public_html/templates/rt_audacity/index.php on line 311