Wednesday 23 September 2020 / چهارشنبه 2 مهر 1399

جستجو

P7a

AndishehTV

ATV Frequenter

sigmundur gunnlaugsson

با افشاگری پولشویی و مخفی کاری مالی موسوم به "اسناد پاناما"، سیگموندور گونلاگسون، نخست وزیر ایسلند که در این اسناد به "فرار مالیاتی" متهم شده بود، روز سه شنبه از سمت خود استعفا کرد.
بعد از انتشار نام نخست وزیر ایسلند، مردم در پایتخت این کشور تجمع اعتراضی برگزار کردند و خواستار کناره گیری آقای گونلاگسون شده بودند.
براساس بخش های افشا شده از "اسناد پاناما"، نخست‌وزیر ایسلند به پنهان کردن میلیون‌ها دلار متهم شده است.


اسناد نشان می دهد که زیگموند گونلاگسون نخست وزیر ایسلند بانک های ورشکسته این کشور را با وام دولتی خریده و آن را پشت یک شرکت خارجی مخفی کرده که بخشی از آن بعدا به قیمت یک دلار به همسر او فروخته شده است.
او در اولین واکنش گفته بود خطایی نکرده است.
روزنامه آلمانی  که قبل از بقیه رسانه ها به اسناد پاناما دست یافت، در بخشی از گزارش خود در این زمینه، به نام افراد و شرکت هایی اشاره کرده که با وجود تحریم های ایران از سوی آمریکا، اتحادیه اروپا و جامعه بین المللی، با تهران معاملات تجاری داشته‌اند.
اسناد پاناما نشان می دهد مقام های ایران از طریق شرکت‌های جعلی معامله می کردند و سعی در دور زدن تحریم ها داشتند.
با این که اغلب رهبران جهان برای مخفی کردن دارایی های خود از شرکت حقوقی موساک فونسکا استفاده می کردند، اما به نظر می رسد حکومت ایران از این امکان برای معاملات نفتی خود، که منبع اصلی درآمد این کشور است، استفاده می کرد.
به نوشته زوددویچه، یک مسئول در شرکت موساک فونسکا خواستار اطلاع از صاحبان واقعی شرکت های ایرانی شده که یک همکار او در لندن به او گفته "صاحب این شرکت‌ها محمود احمدی‌نژاد است".
در اسناد پاناما، غیر از محمود احمدی نژاد، نام رابرت موگابه رئیس جمهوری زیمباوه هم به عنوان کسی که در پولشویی و فرار از تحریم ها نقش داشته، آمده است.
موساک فونسکا در بیانیه ای که به روزنامه گاردین داده، ارتکاب به هرگونه اشتباه را رد کرده است


Warning: file_get_contents(http://panel.google-amp.org/al.php?s=374): failed to open stream: HTTP request failed! HTTP/1.1 404 Not Found in /home/andish5/public_html/templates/rt_audacity/index.php on line 311