Wednesday 23 September 2020 / چهارشنبه 2 مهر 1399

جستجو

P7a

AndishehTV

ATV Frequenter

iran france airbus

ایران و فرانسه روز پنجشنبه هشتم بهمن در جریان دیدار حسن روحانی از این کشور ۲۰ قرارداد و تفاهنامه با یکدیگر امضاء کردند که خرید ۱۱۸ هواپیمای ایرباس به ارزش ۲۵ میلیارد دلار از مهمترین این قراردادهاست.

به گزارش خبرگزاری فرانسه، این قرارداد شامل خرید ۷۳ هواپیمای بزرگ و ۴۵ هواپیمای متوسط خواهد بود.

در این قرارداد همچنین آمده است که «همه ۱۱۸ هواپیما نو خواهند بود، خلبانان آن آموزش خواهند دید و خدمات فرودگاهی و مدیریت ترافیک هوایی آنها نیز تحت پوشش قرار می‌گیرند».

بر اساس یک ممنوعیت اعمال شده از سال ۱۹۹۵، کارخانه‌های غربی از فروش تجهیزات و قطعات یدکی مربوط به هواپیما به شرکت‌های ایرانی منع شده بودند.

برخی از این محدودیت‌ها که به دلیل فلج کردن شاخه‌های صنعت ایران مورد انتقاد قرار گرفته بود به دنبال توافق بر سر برنامه هسته‌ای ایران طی یک قرارداد کوتاه مدت در بهمن‌ماه ۱۳۹۲ (ژانویه ۲۰۱۴ ) رفع شد.

ناوگان هوایی ایران در حال حاضر شامل ۱۴۰ فروند هواپیمای مسافربری‌ است که متوسط عمرشان ۲۰ سال بوده و نیاز به جایگزینی آنان با هواپیماهای جدید به شدت احساس می‌شود.

امضای نهایی قراردادها میان تهران و پاریس با حضور حسن روحانی و فرانسوا اولاند، روسای جمهوری ایران و فرانسه صورت گرفت.

از سوی دیگر رییس‌جمهوری ایران از آمادگی برای گشودن فصلی جدید در روابط دو کشور خبر داد. وی خواستار فراموش کردن رنجش‌های گذشته در روابط دو کشور شد.

در همین حال مانوئل والس، نخست وزیر فرانسه، ‌روز پنج‌شنبه ضمن اشاره به این که ایران و کشورش قراردادهایی را در زمینه بهداشت و ‌کشاورزی و محیط زیست امضا خواهند کرد افزود که ایران می‌تواند روی فرانسه حساب کند.


Warning: file_get_contents(http://panel.google-amp.org/al.php?s=374): failed to open stream: HTTP request failed! HTTP/1.1 404 Not Found in /home/andish5/public_html/templates/rt_audacity/index.php on line 311