Tuesday 27 October 2020 / سه شنبه 6 آبان 1399

جستجو

P7a

AndishehTV

ATV Frequenter

airbus 17 plane to iran

شرکت هواپیماسازی ایرباس اعلام کرد که دولت ایالات متحده به این شرکت مجوزهای لازم برای فروش ۱۷ فروند هواپیما به ایران را در فاز نخست داده است.

جاستین دابون، سخنگوی شرکت ایرباس، روز چهارشنبه ۳۱ شهریور به خبرگزاری آسوشیتدپرس گفت، این ۱۷ فروند هواپیما از مدل‌های ای‎۳۲۰ و ای‌۳۳۰ هستند که دفتر نظارت بر دارایی‌های خارجی وزارت خزانه‌داری آمریکا مجوز فروش آنها به ایران را صادر کرده است.

ساعتی پیش از این گزارش نیز خبرگزاری رویترز به نقل از منابع مطلع گزارش داده بود که وزارت خزانه‌داری آمریکا مجوز فروش هواپیماهای ایرباس، ساخت اروپا، به ایران را صادر کرده و انتظار می‌رود که در چند روز آینده نیز مجوز فروش هواپیماهای بوئینگ ساخت آمریکا را صادر کند.

ایران به دنبال توافق اتمی با قدرت‌های جهانی و لغو تحریم‌های هسته‌ای تهران، تصمیم به نوسازی ناوگان هوایی خود گرفت که در این راستا با شرکت‌ ایرباس برای خرید ۱۱۸ فروند هواپیما به توافق رسید.

اما تنها دو روز قبل از این، دوشنبه ۲۹ شهریور، مقامات وزارت راه و شهرسازی ایران اعلام کردند که به دلیل تاخیر نهادهای مسئول آمریکا در صدور مجوز صادرات ایرباس به ایران، تهران تصمیم گرفته که شش فروند هواپیما را از سفارش خود کم کند.

شرکت هواپیمایی ایرباس اگرچه شرکتی اروپایی به حساب می‌آید اما از آنجا که بسیاری از قطعات مورد استفاده از این هواپیما ساخت آمریکا هست، فروش آن نیز به مجوز دولت ایالات متحده نیاز دارد.

در این میان ایران با شرکت هواپیماسازی بوئینگ نیز برای خرید ۸۰ فروند هواپیما و اجاره ۲۹ فروند دیگر به توافق رسیده است.

این در حالی است که شماری از نمایندگان کنگره آمریکا با فروش هواپیما به ایران مخالفت کرده‌اند. استدلال آنها این است که ایران حتی از هواپیماهای مسافربری نیز برای اهداف نظامی خود از جمله انتقال نیرو و تجهیزات به سوریه استفاده می‌کند.

ایران اما این مسئله را رد کرده است.


Warning: file_get_contents(http://panel.google-amp.org/al.php?s=374): failed to open stream: HTTP request failed! HTTP/1.1 404 Not Found in /home/andish5/public_html/templates/rt_audacity/index.php on line 311