Friday 18 September 2020 / جمعه 28 شهريور 1399

جستجو

P7a

AndishehTV

ATV Frequenter

رنو قصد دارد مدل کوئید که ارزان‌ترین محصول این شرکت است را در ایران تولید کند و آن‌را به عنوان جایگزین پراید معرفی کند.renault kwid

پیمان کارگر مدیر خاورماینه رنو اخیرا اعلام کرده است که رنو قصد دارد این محصول را با قیمت ۲۵ میلیون تومان وارد بازار ایران کند.

وی گفته است: «ما می‌خواهیم ارزان‌ترین مدل رنو را در ایران تولید کنیم. این خودرو می‌تواند بهترین جایگزین برای پراید باشد. برای این کار در حال مذاکره با دو شریک خود، ایران خودرو و سایپا هستیم. البته اگر با این دو خودرو ساز به نتیجه نرسیم به دنبال روش دیگری برای تولید این خودرو در ایران خواهیم رفت. برای اینکه این خودرو را در ایران تولید کنیم حداقل به دو سال زمان نیاز داریم. برای آنکه قیمت این خودرو به حدود ۲۵ میلیون تومان برسد باید ساخت داخل این خودرو در حدود ۸۰ درصد باشد.»

با وجود این سخنان به چندین دلیل ابهاماتی درباره عملی شدن این خواسته رنو در ایران وجود دارد؛ مهم‌ترین دلیل احتمالا مخالفت برخی خودرو سازان بزرگ در ایران مانند سایپا است. چرا که با ورود این محصول بازار این خودرو سازان ایرانی به هم خواهد خورد و بسیاری از محصولات این شرکت‌ها از جمله پراید، تیبا و‌ام‌وی‌ام احتمالا مشتریان خود را از دست خواهند داد.

 ابهام دوم هم به تاریخچه فعالیت رنو در ایران باز می‌گردد. با اینکه این شرکت با همکاری سایپا یک سال پیش از انقلاب توانسته بود خودرو رنو ۵ را به عنوان یک خودرو ارزان برای قشر متوسط ایران وارد بازار کند. اما در دومین گام مهمش پس از انقلاب در تولید تندر ۹۰ به عنوان جایگزینی برای پیکان شکست خورده بود.

قرار بود تندر ۹۰ با قیمت ۶ هزار ۷۰۰ یورو که با احتساب یور ۱۲۰۰ تومانی در زمان تولید، حدود ۸ میلیون ۴۰۰ هزار تومان می‌شد جایگزینی برای پیکان شود. اما دولت محمود احمدی‌نژاد جلوی اجرای پروژه را گرفت و با شرکت رنو وارد دعوای حقوقی شد. در ‌‌نهایت تولید این خودرو با تاخیر چند ساله انجام شد و قیمتش هم به جای ۸ میلیون تومان به ۱۱ تا ۱۴ میلیون تومان در مدل‌های مختلف در ابتدای تولید رسید. در این شرایط عملا پراید با قیمت ۷ میلیون تومانی در سال ۸۴ جایگزین پیکان شد.

با توجه به این مسائل مشخص نیست این بار آیا رنو خواهد توانست محصول جدیدش را با قیمت ۲۵ میلیون تومان وارد بازار ایران کند یا خیر.

اما رنو کوئید چگونه خودرویی است؟

این محصول برای اولین بار در هند معرفی شد و با ساخت داخل ۹۵ درصدی در هند با قیمت ۵ هزار دلار در این کشور تولید و عرضه می‌شود.


Warning: file_get_contents(http://panel.google-amp.org/al.php?s=374): failed to open stream: HTTP request failed! HTTP/1.1 404 Not Found in /home/andish5/public_html/templates/rt_audacity/index.php on line 311