Tuesday 27 October 2020 / سه شنبه 6 آبان 1399

جستجو

P7a

AndishehTV

ATV Frequenter

hungry kids in iran

به گفته معاون وزیر رفاه و آماری که به تازه‌گی از وضعیت بغرنج کودکان محروم ایرانی ارائه داده است: ۱۵۰ هزار کودک ایرانی از سوءتغذیه رنج می‌برند. بیشتر ازاین تعداد کودک ایرانی هم بدون کارت هویت‌اند و ۳۵۰ هزار کودک نیز همچنان از تحصیل محروم مانده‌اند. وضع کودکانی که در شهرهای مرزی زندگی می‌کنند وخیم‌تر است.
احمد میدری در جلسه‌ای که با ستاد فرهنگی و اجتماعی مدیریت و ساماندهی آسیب‌های اجتماعی استان فارس برگزار کرد، ابعاد ژرف‌تری از سوءتغذیه ایرانیان و مشکلات کودکان ایرانی را برملا کرد.


به گفته این مقام مسئول ۱۵۰ هزار کودک ایرانی از دسترسی به غذای کافی محرو‌م‌اند. دولت موفق شده فقط ۶۰ هزار نفر از این کودکان را تحت حمایت قرار دهد.
میدری اما در همان حال به این واقعیت اعتراف کرد که آمار قابل اعتمادی از آسیب‌های اجتماعی در ایران وجود ندارد. علاوه بر ملاحظات امنیتی، جابجایی ایرانیان و تغییر کد پستی آن‌ها کار آمارگیری را دشوار و آمارها را غیر قابل اعتماد کرده است.
به گفته معاون وزیر رفاه، فقر در ایران شدیدتر شده و با گسترش و دامنه‌دارتر شدن فقر، آسیب‌هایی مانند کاهش سن اعتیاد به مواد مخدر، فروش کودک زیر یک هزار نفر و نداشتن شناسنامه هم افزایش بیشتری پیدا کرده. میدری می‌گوید: «اگر دو فرد خارجی در ایران دارای فرزند شوند، دولت برای کودک کارت ایرانی صادر می‌کند اما اگر یکی از زوجین خارجی باشد، کارت ایرانی برای فرزندشان صادر نمی‌شود، به همین دلیل امروز بین ۵۰ تا ۱۵۰‌هزار کودک بدون کارت هویت در کشور داریم.»
تنها کمیته امداد هزار کودک بدون شناسنامه را تحت پوشش قرار داده است.
علاوه براین در ایران ۳۵۰ هزار کودک از تحصیل محروم‌اند. فقط در استان فارس ۲۰ هزار کودک محروم از تحصیل زندگی می‌کنند.
از بین اشخاصی هم که از بخت تحصیل برخوردار می‌شوند – به گفته میدری «هر ‌سال حدود یک‌میلیون و۳۰۰‌ هزار ایرانی موفق به پایان کامل تحصیل و گرفتن دیپلم نمی‌شوند. این آمار بسیار بالایی برای ایران به شمار می‌رود. اگرچه آمار واقعی ممکن است بالاتر از اینها باشد.»
معاون وزیر رفاه گفته است دولت قصد دارد از طریق یارانه‌ها کودکان محروم از تحصیل را شناسایی کند. اگر والدین این کودکان را به مدرسه نفرستند یارانه آن‌ها قطع می‌شود.
پیش از این، علی‌اکبر سیاری، معاون وزیر بهداشت ۲۹ مرداد اعلام کرده بود که ۳۰ درصد از مردم ایران گرسنه‌اند و ۲۵ درصد جمعیت شهری در کشور حاشیه‌نشین هستند


Warning: file_get_contents(http://panel.google-amp.org/al.php?s=374): failed to open stream: HTTP request failed! HTTP/1.1 404 Not Found in /home/andish5/public_html/templates/rt_audacity/index.php on line 311