Friday 22 January 2021 / جمعه 3 بهمن 1399

جستجو

P7a

AndishehTV

ATV Frequenter

اخبار اقتصادی

رنو کوئید ارزان‌ترین محصول این شرکت به جای پراید

رنو قصد دارد مدل کوئید که ارزان‌ترین محصول این شرکت است را در ایران تولید کند و آن‌را به عنوان جایگزین پراید معرفی کند.renault kwid

پیمان کارگر مدیر خاورماینه رنو اخیرا اعلام کرده است که رنو قصد دارد این محصول را با قیمت ۲۵ میلیون تومان وارد بازار ایران کند.

وی گفته است: «ما می‌خواهیم ارزان‌ترین مدل رنو را در ایران تولید کنیم. این خودرو می‌تواند بهترین جایگزین برای پراید باشد. برای این کار در حال مذاکره با دو شریک خود، ایران خودرو و سایپا هستیم. البته اگر با این دو خودرو ساز به نتیجه نرسیم به دنبال روش دیگری برای تولید این خودرو در ایران خواهیم رفت. برای اینکه این خودرو را در ایران تولید کنیم حداقل به دو سال زمان نیاز داریم. برای آنکه قیمت این خودرو به حدود ۲۵ میلیون تومان برسد باید ساخت داخل این خودرو در حدود ۸۰ درصد باشد.»

با وجود این سخنان به چندین دلیل ابهاماتی درباره عملی شدن این خواسته رنو در ایران وجود دارد؛ مهم‌ترین دلیل احتمالا مخالفت برخی خودرو سازان بزرگ در ایران مانند سایپا است. چرا که با ورود این محصول بازار این خودرو سازان ایرانی به هم خواهد خورد و بسیاری از محصولات این شرکت‌ها از جمله پراید، تیبا و‌ام‌وی‌ام احتمالا مشتریان خود را از دست خواهند داد.

 ابهام دوم هم به تاریخچه فعالیت رنو در ایران باز می‌گردد. با اینکه این شرکت با همکاری سایپا یک سال پیش از انقلاب توانسته بود خودرو رنو ۵ را به عنوان یک خودرو ارزان برای قشر متوسط ایران وارد بازار کند. اما در دومین گام مهمش پس از انقلاب در تولید تندر ۹۰ به عنوان جایگزینی برای پیکان شکست خورده بود.

Read more ...

زنگنه کاهش بالای یک میلیون بشکه‌ای از تولید اوپک را خواستار شد

خبرگزاری مهر گزارش داد که وزیر نفت ایران در نامه‌ای به دبیرکل سازمان کشورهای صادرکننده نفت، اوپک، ضمن تاکید بر افزایش تولید نفت ایران پس از لغو تحریم‌ها، خواستار کاهش یک میلیون و ۳۰۰ هزار بشکه‌ از تولید روزانه دیگر کشورهای عضو این سازمان شد.Mehdi Asali

مهدی عسلی، مدیر کل امور اوپک در وزارت جمهوری اسلامی، روز سه‌شنبه، ۱۰ آذر، خبر داد که بیژن زنگنه، وزیر نفت، «اخیرا» در نامه‌ای به عبدالله سالم البدری، دبیرکل اوپک، خواستار کاهش سقف تولید نفت اعضای این سازمان به میزان توافق شده یعنی ۳۰ میلیون بشکه در روز شده است.

بر اساس این گزارش، آقای زنگنه در نامه خود در عین حال تاکید کرده است که ایران پس از برداشته شدن تحریم‌ها تولید و صادرات خود را به میزان قبل از تحریم‌ها باز خواهد گرداند.

وزیر نفت ایران روز چهارشنبه، ۱۳ خرداد، نیز خبر داده بود که در نامه‌ای به اوپک اعلام کرده است که جمهوری اسلامی بعد از لغو تحریم‌های غرب «در فاصله خیلی کوتاهی» تولید نفت خود را به مقدار پیش از تحریم‌ها خواهد رساند.

اوپک، سازمان کشورهای صادرکننده نفت، در سال ۲۰۱۲ سهمیه‌ها را برداشت و سقف تولید را ۳۰ میلیون بشکه در روز تعیین کرد. با این حال طبق آمار موجود تولید کشورهای عضو این سازمان در ماه اکتبر بیش از ۳۱ میلیون و۳۰۰ هزار بشکه در روز بوده است.

خبرگزاری رویترز روز چهارشنبه، چهارم آذرماه، اعلام کرده بود که اوپک مصمم است تولید خود را علی‌رغم فشارهای مالی بر عربستان سعودی، مهم‌ترین عضو تاثیرگذار بر سیاست‌هایش، به روال کنونی ادامه دهد.

در حال حاضر تولید نفت روسیهبه بیشترین سطح رسیده وتولید نفت در دنیا بسیار بیشتر از نیاز بازار است.

Read more ...

هفت تن از کارگران معترض سیمان لوشان اخراج شدند

به‌گزارش خبرگزاری کار ایران (ایلنا)، اخراج شدگان از جمله ۲۵ کارگری بودند که روز ۱۹ آبان‌ماه در اعتراض به پرداخت نشدن بیش از یک سال مزد معوقه و همچنین بلاتکلیفی از زمان توقف فعالیت این واحد تولیدی تجمع برپا کرده بودند.loshan cement factory

لوشان در استان گیلان و در میانه راه قزوین به رشت قرار دارد. کارخانه سیمان لوشان در مردادماه سال ۹۲ با حدود ۱۸۰ کارگر تعطیل شد.

حکم اخراج این هفت کارگر را کارفرما به خانه آن‌ها و با پست سفارشی فرستاده است. این حکم دو روز پس از تجمع کارگران در تهران صادر شده است.

 این هفت کارگر اخراجی برای پی‌گیری موضوع اخراجشان به دفتر حراست بنیاد مستضعفان در تهران مراجعه کردند اما مسئولان این بنیاد ضمن بی‌توجهی به موضوع اخراج آن‌ها بر بازخریدی همه ۲۵ کارگر معترض سیمان لوشان تأکید کردند

اختلاس جدید ۱۶۰ میلیارد تومانی از وزارت نفت

ناصر سراج، رئیس سازمان بازرسی کل کشور اعلام کرد فردی که نفت را از وزارت نفت ایران دریافت می‌کرد و قرار بود که پول آن را به دولت پرداخت کند، با میلیاردها تومان پول به کانادا گریخته است.money scam iran oil
به‌گزارش خبرگزاری جمهوری اسلامی ایران (ایرنا) ناصر سراج روز چهارشنبه چهارم آذرماه بدون آن‌که نام این فرد را ببرد گفت: «رسانه‌ها میزان این فساد مالی را ۱۰۰ میلیارد تومان اعلام کردند اما اصل پول ۱۶۰ میلیارد تومان است.»

او افزود که ۶۰ میلیارد تومان از این مبلغ که تبدیل به خودروهای لوکس و واحدهای مسکونی شده بود، کشف شد و چند نفر نیز در این زمینه بازداشت شده‌اند.

این مورد از اختلاس نفتی دومین نمونه‌ در این زمینه است که در جمهوری اسلامی فاش می‌شود. پیش از این، بابک زنجانی از چهره‌های نزدیک به دولت پیشین ایران نیز در همین پیوند در دی‌ماه ۱۳۹۲ به اتهام فساد مالی دستگیر شد و دادگاه‌های او اکنون در حال برگزاری است.

بابک زنجانی متهم است که نفت ایران را در زمان دولت پیشین فروخته اما پول آن را به وزارت نفت نداده است. دادستان در کیفرخواست پرونده گفته است زنجانی مکلف بود دو میلیارد و ۸۰۰ یورو به پیمانکاران وزارت نفت پرداخت کند، اما ۱۶۰ میلیون یورو پرداخت کرده و مابقی را صرف امور شخصی کرده است.

افشای این موارد نشان می‌دهد که در دوران تحریم نفتی ایران، جمهوری اسلامی برای فروش نفت خود از چه اشخاصی استفاده می‌کرد و چگونه چنین افرادی به درآمدهای میلیاردی رسیدند

قیمت دلار امروز با روندی افزایشی 3 هزار و 600 تومان تعیین شد

قیمت دلار امروز با روندی افزایشی 3 هزار و 600 تومان تعیین شد.Iran dollar

به گزارش  تسنیم، امروز نرخ دلار با روندی صعودی 3 هزار و 600تومان شده است. فعالان بازار یکی از دلایل افزایش قیمت دلار را افزایش حجم تقاضای خرید دلار از سوی زائران اربعین در بازار می‌دانند. هر یورو هم امروز 3 هزار و 840 تومان قیمت گذاری شده است.

در معاملات امروز نرخ هر اونس طلا در بازارهای جهانی 1074 دلار تعیین شد. هر قطعه سکه تمام بهار طرح جدید هم در بازار امروز سکه و ارز  905 هزار تومان، طرح قدیم 906 هزار تومان، نیم سکه 455 هزار تومان، ربع سکه 244 هزار تومان و سکه گرمی 165 هزار تومان خرید و فروش شد.

همچنین نرخ هر گرم طلای زرد 18 عیار در بازار داخلی 92 هزار و 150 تومان قیمت گذاری شده است

روایت زنجانی از محموله توقیفی طلا؛ «طلا را با سرب جایگزین کردند»

بابک زنجانی ضمن ارائه توضیحاتی درباره نقش خود در انتقال محموله ۱۵۰۰ کیلیویی طلا که سال ۹۱ در گمرک ترکیه توقیف شده بود، دست اندرکاران انتقال این محموله از جمله «دو مأمور» و فردی به نام «الف» را متهم کرد که طلاها را با سرب جایگزین کرده‌اند.babak zanjanee gold

ابوالقاسم صلواتی، قاضی دادگاه بابک زنجانی، روز دوشنبه دوم آذر، در چهاردهمین جلسه دادگاه، آقای زنجانی را متهم کرد که ۴۴۵ میلیون یورو را از طریق بانک‌های سرمایه و پارسیان به حساب رضا ضراب در ترکیه واریز و به او ۱۲ میلیون یورو «کارمزد» داده است.

به گزارش خبرگزاری ایرنا، بابک زنجانی در پاسخ به این اتهام گفت که بانک مرکزی این پول‌ها را به بانک پارسیان و سرمایه می‌ریخت و از بانک پارسیان خواست تا آن‌ها را به «هالک بانک» ترکیه بریزد.

وی اضافه کرد: «بانک پارسیان در ازای واریز وجه به هالک بانک ترکیه کارمزدی می‌گرفت و از این رو مبلغی که به حساب هالک بانک می‌رفت چیزی کم می‌شد و این نشان می‌دهد رضا ضراب این قدر کارمزد دریافت نکرده است».

پیش از این رسانه‌های ترکیه اعلام کرده بودند که رضا ضراب در انتقال غیرقانونی حدود ۳۵ میلیارد یورو از ایران به ترکیه نقش داده است.

به نوشته روزنامه حریت ترکیه، آقای ضراب در جریان توقیف یک محموله طلا که قرار بود برای شرکت سورینت متعلق به بابک زنجانی به ایران منتقل شود، از سوی پلیس بازجویی شده‌ بود.

رسانه‌های ترکیه سال ۹۱ خبر داده بودند که یک فروند هواپیمای باری با یک و نیم تن طلا در فرودگاه استانبول ترکیه توقیف شده است. به گفته این رسانه‌ها این هواپیما از غنا عازم ایران بوده است.

روز دوشنبه اما در چهاردهمین جلسه از دادگاه بابک زنجانی، قاضی دادگاه خطاب به او گفت که «از آفریقا هزار و ۵۰۰ کیلو طلا را از آقای «الف» خریده‌اید در حال حاضر این طلا‌ها کجا هستند؟»

به گزارش خبرگزاری ایسنا، بابک زنجانی نیز پاسخ داد که «من چیزی نخریدم، آقای «الف» فرد کلاهبرداری است که به دستور بازپرس و با شکایت من به همراه آقای «م» بازداشت شد».

Read more ...

تأکید رؤسای جمهور ایران و روسیه بر افزایش تولید و صادرات گازی

رؤسای جمهور ایران و روسیه، روز دوشنبه دوم آذر، در اجلاس صادرکنندگان گاز تأکید کردند که تولید و صادرات خود را افزایش خواهند داد.iran russia natural gas

به گزارش خبرگزاری دولتی ایرنا، حسن روحانی، رئیس‌جمهور ایران، با اشاره به افزایش سریع تولید گاز ایران پس از برداشته شدن تحریم‌های غرب اعلام کرد که ظرفیت تولید گاز کشور تا دو سال آینده به بیش از یک میلیارد متر مکعب در روز خواهد رسید.

به گفته آقای روحانی، افزایش تولید گاز در دو سال گذشته، این امکان را به ایران می‌دهد تا صادرات گاز خود به کشورهای همسایه را از طریق خط لوله و همچنین صادرات گاز به سایر نقاط دنیا از طریق LNG افزایش دهد.

وی با اعلام آمادگی ایران برای تأمین امنیت انرژی در جهان، از مجمع صادرکنندگان گاز خواست تا با تدوین یک «نقشه راه» برای این مجمع، نقشی فعال‌تر در تأمین امنیت انرژی در جهان ایفا کند.

شرکت بریتیش پترولیوم (بی‌پی) خرداد ماه امسال اعلام کرده بود که ایران در سال گذشته میلادی، تولید گاز خود را بیش از پنج درصد افزایش داده و به ۱۷۲ میلیارد و ۶۰۰ میلیون متر مکعب رسانده است.

با این حال بیژن زنگنه، وزیر نفت، سال گذشته ظرفیت تولید گاز ایران را ۶۰۰ میلیون متر مکعب اعلام کرده و وعده داده بود که این رقم تا سال ۹۶ به روزانه یک میلیارد متر مکعب افزایش خواهد یافت.

مقامات وزارت نفت ایران همچنین در ماه‌های گذشته از تلاش برای افزایش صادرات گاز خبر داده‌اند.

ایران سالانه حدود ۹ میلیارد متر مکعب گاز به ترکیه صادر می‌کند.

Read more ...

عراق نفت خود را به «۳۰ دلار» هم می‌فروشد

گزارش‌ها حاکی است که عراق برای تصاحب بازارهای جهانی نفت، برخی از انواع نفت خود را به ۳۰ دلار هم می‌فروشد.iraq oil

بر اساس آخرین به روزرسانی آمار سایت رسمی اوپک، قیمت‌های جهانی سبد نفتی اوپک از حدود ۱۰۸ دلار در نیمه اول سال گذشته میلادی، روز پنج شنبه به ۳۸ دلار سقوط کرد.

خبرگزاری رویترز جمعه ۲۹ آبان ماه گزارش داد که عراق ممکن است به رغم وجود نفت مازاد در بازار، تولید نفت خود را در سال آینده نیز افزایش دهد، موضوعی که رقابت بر سر حفظ سهم در بازارهای جهانی نفت میان اعضای اوپک و غیر اوپک را شدت خواهد بخشید.

این گزارش می‌افزاید که رقابت موجود بر سر حفظ سهم در بازارهای جهانی در حال حاضر نیز باعث شده است که عراق برخی از انواع نفت خود را با تخفیف‌های گزاف به ۳۰ دلار هم بفروشد.

علت اصلی سقوط چشمگیر قیمت نفت، وجود نفت مازاد در بازار و خصوصا ادامه حجم نفت تولیدی مازاد بر مصرف عنوان شده است.

تولید نفت عراق در سال جاری نزدیک به ۱۳ درصد نسبت به سال گذشته میلادی افزایش یافت. در سال ۲۰۱۵ عراق تولید نفت خود را ۵۰۰ هزار بشکه افزایش داده است.

آخرین گزارش ماهانه اوپک نیز حاکی است که در ماه سپتامبر عراق تولید نفت خود را به ۴.۲ میلیون بشکه در روز رساند، اما ماه گذشته این رقم بیش از ۱۹۵ هزار بشکه در روز کاهش یافت.

در مجموع تولید نفت اوپک در ماه گذشته بیش از ۲۵۶ هزار بشکه در روز کاهش یافت و به رقم ۳۱ میلیون و ۳۸۲ هزار بشکه در روز رسید. این رقم هنوز هم تقریبا ۱.۸ میلیون بشکه در روز بیشتر از نیاز بازارهای جهانی به نفت اوپک است.

Read more ...

ارتقای چشم‌انداز اعتباری ایران در گزارش موسسه اعتبارسنجی کپیتال اینتلیجنس

روابط عمومی بانک مرکزی ایران در گزارشی اعلام کرد که موسسه رتبه‌بندی بین‌المللی «کپیتال اینتلیجنس» (اطلاعات سرمایه) در تازه‌ترین گزارش خود چشم‌انداز کلی اعتباری ایران را از وضعیت «مثبت» به «باثبات» ارتقا داده‌ است.capital intelligence

به گزارش بانک‌ مرکزی، این موسسه اعتبارسنجی در سنجش جدید خود از وضعیت اعتباری ایران، رتبه اعتباری ایران در بازپرداخت تعهدات بلند‌مدت خارجی و داخلی ایران را از سطح «ب» به «ب مثبت» تغییر داده‌ است.

در بخش دیگری از گزارش موسسه کپیتال اینتلیجنس (سی آی)، رتبه ایران در بازپرداخت تعهدات کوتاه‌مدت داخلی و خارجی، سطح «ب» تعیین شده است.

در این گزارش، دلیل تغییر رتبه اعتباری ایران، بهبود روابط خارجی جمهوری اسلامی ایران و اثر مثبت آن بر تقویت «اعتبار حاکمیتی» عنوان شده‌ است، که با مذاکرات هسته‌ای ایران با قدرت‌های جهانی و تغییر رویکرد دولت یازدهم در سیاست‌خارجی ایران، مرتبط است.

در این گزارش، اگرچه ریسک خارجی ایران نسبت به گزارش پیشین بهبود یافته، اما عوامل ریسک سیاسی داخلی ایران در این گزارش، در مقایسه با گزارش پیشین این موسسه، تغییری نداشته است.

حال آن که ریسک ژئوپلیتیکی منطقه به دلیل درگیری‌های عراق، سوریه و یمن در ماه‌های اخیر افزایش یافته است.

موسسه کپیتال اینتلیجنس یا اطلاعات سرمایه، یک موسسه اعتبارسنجی است که مرکز اصلی آن در کشور قبرس است و از سال ۱۹۸۵ میلادی تاکنون، بانک‌ها و موسسات اعتباری، اوراق قرضه دولتی و وضعیت اعتباری کشورها را بررسی کرده و در قالب گزارش‌هایی منتشر می‌کند.

Read more ...

More Articles ...

 1. نظام پولی بنی‌امیه در قلمرو «داعش»
 2. فرزند عطاءالله مهاجرانی «در ارتباط با دکل نفتی گم‌شده بازداشت شد»
 3. کاهش فروش جهانی فولکس واگن
 4. سقوط سهام شرکت‌های وابسته به صنعت گردشگری در فرانسه
 5. هشتمین جلسه رسیدگی به اتهام های بابک زنجانی،تاجر زندانی
 6. کاهش چشمگیر در میزان واردات و صادرات ایران
 7. بابک زنجانی، اگر بخواهید اذیت کنید من هم اذیت می‌کنم
 8. رد طرح احداث خط لوله نفتی «کی‌استون ایکس‌ال» از کانادا به ایالت نبراسک توسط رییس جمهوری آمریکا
 9. نیاز به نفت اوپک تا پنج سال آینده «سیر نزولی» خواهد داشت
 10. امیرعباس سلطانی، نام برخی مسئولان تاثیرگذار و مهم که در پرونده بابک زنجانی نقش داشتند، در کیفرخواست نیامده است
 11. رستوران «کی اف سی» در تهران پلمب شد
 12. «حاضریم زنجانی بدهی نفت را به حساب پول‌های بلوکه شده بریزد»
 13. کاهش شش درصدی واردات نفت آسیایی‌ها از ایران
 14. پیش‌بینی بانک جهانی: ایران در فهرست سهولت کسب‌وکار ۲۰۱۶ در رتبه ۱۱۸
 15. متوسط نرخ تورم تولیدکننده در شهریورماه سال جاری با رسیدن به سطح ۹.۳ درصد تک‌رقمی شد
 16. رالف لورن، طراح لباس آمریکایی و بنیانگذار مارک‌هایی مانند پولو، دنیم، کلاب موناکو و ساپلای از مدیرعاملی آن کناره‌گیری می‌کند
 17. رقم هزینه ماهانه سبد معیشت خانوارهای کارگری سه میلیون و ۲۰۰ هزار تومان اعلام شد
 18. ممنوعیت فروش برخی از مدلهای جدید خودروهای دیزلی فولکس واگن در بلژیک پس از سوئیس
 19. نزدیک به ۱۰۰کارگر شرکت فولاد و چدن درود در اعتراض به سه ونیم ماهه دستمزد پرداخت نشده دست از کار کشیدند
 20. فرانسه در تهران یک دفتر گسترش امور بازرگانی گشوده است
 21. نرخ برابری ریال با دلار آمریکا، روز سه‌شنبه افزایش یافت و به ۳۵۰۰ تومان در برابر هر دلار رسید
 22. بانک گلدمن ساکس پیش بینی کرد که بهای نفت می تواند به زیر ۲۰ دلار برای هر بشکه سقوط کن
 23. اپل محصولات جدیدی را به بازار عرضه می کند
 24. در پی کاهش نرخ بهره از سوی بانک مرکزی چین، بازارهاس بورس آسیا سقوط و نزول‌های متعددی را تجربه کردند
 25. تصویب اصلاحيه قانون ماليات بر خانه های خالی در مجلس

Warning: file_get_contents(http://panel.google-amp.org/al.php?s=374): failed to open stream: HTTP request failed! HTTP/1.1 404 Not Found in /home/andish5/public_html/templates/rt_audacity/index.php on line 311