Sunday 18 February 2018 / يكشنبه 29 بهمن 1396

جستجو

P7a

AndishehTV

 • 1
 • 2
 • 3
 • 4
 • 5

اخبار علمی

اعلام وضعیت اضطراری بین‌المللی به دلیل شیوع زیکا

zika virus alert

در پی افزایش ناگهانی تولد نوزادان دارای نارسایی مغزی در آمریکای جنوبی، که به ویروس زیکا نسبت داده می شود، سازمان بهداشت جهانی وضعیت اضطراری بین المللی اعلام کرد.اعلام این وضعیت، دوشنبه اول فوریه (۱۲ بهمن) و در پایان نشست اضطراری سازمان بهداشت جهانی در ژنو سوئیس برای بحث و بررسی در مورد شیوع ویروس زیکا صورت گرفت.
رئیس سازمان بهداشت جهانی مارگارت چن امروز گفت که عارضه رشد مغزی ناقص نوزادان، به احتمال قوی نتیجه آلودگی به ویروس زیکا است، هرچند هنوز این ارتباط، به لحاظ علمی کاملا اثبات نشده است.

Read more ...

فرانسه؛ یک مرگ مغزی و بستری شدن پنج نفر در جریان آزمایش یک دارو

france test new drug

حادثه ای بی سابقه در فرانسه باعث مرگ مغزی یک نفر و بستری شدن پنج نفر دیگر شده است.روز جمعه در یک کلینیک خصوصی در شهر رن، واقع در شمال غربی فرانسه و در جریان تست بالینی یک داروی آزمایشی روی شش داوطلب٬ این حادثه رخ داد.
گفته شده است که این آزمایش بالینی بر روی استفاده از مواد مخدر و بخصوص حشیش برای تولید مسکن های جدید در حال انجام بوده است. این حادثه در فاز اول تست دارو اتفاق می افتد که افراد داوطلب سالم در آن شرکت می کنند.

Read more ...

یک مورد جدید ابولا در آفریقا شناسایی شد

new ebola virus

فقط چند ساعت پس از این که سازمان جهانی بهداشت اعلام کرد که ویروس ابولا ریشه کن شده است، مقامهای سیرالئون از شناسایی یک مورد جدید ابتلا به این ویروس خطرناک خبر دادند.گفته می شود که زنی که به تازگی بر اثر ابتلا به ویروس ابولا درگذشته است، احتمالا بیست و هفت نفر دیگر را هم به این ویروس آلوده کرده است.
کشور سیرالئون حدود دو ماه قبل به عنوان کشوری عاری از ابولا معرفی شده بود.

Read more ...

برخورد اجرام آسمانی بزرگ با زمین تا چه‌اندازه جدی است

shooting stars

خطر دنباله‌دارها برای کره زمین ممکن است بیشتر از میزانی باشد که در حال حاضر گمان می‌رود.

به گزارش خبرگزاری فرانسه،‌ برخی از ستاره‌شناسان عقیده دارند که باید با دقت بیشتری به دنباله‌دارها در فاصله‌های دورتر از منظومه شمسی نگاه و رفتار آنها را بررسی کرد. بیشتر تحقیقات روی خطرات احتمالی دنباله‌دارها یا اجرام آسمانی که ممکن است برای کره زمین خطرناک باشند، در بین مدارهای بین مریخ و مشتری انجام می‌شود.

Read more ...

وعده‌های محدود غذایی هورمون گرسنگی را بیشتر فعال می‌کند

food time

موش‌های آزمایشگاهی که تنها در ساعات محدودی غذا در اختیار دارند، به مرور یاد می‌گیرند که بیشتر در این ساعات غذا بخورند.

به گزارش مجله «مدیکال اکسپرس»، محققان دانشگاه کالیفرنیای جنوبی، عقیده دارند که غذا خوردن در سر ساعاتی محدود هورمون گرسنگی یا گرلین را فعال‌تر می‌کند. نتایج این تحقیق می‌تواند در روش‌های کاهش وزن موثر باشد.

دکتر اسکات کانوسکی، محقق ارشد این تحقیق می‌گوید: «ما با دقت روش کار مغز در پیروی از دستورات را بررسی می‌کنیم تا هم بفهمیم که کدام هورمون‌ها انگیزه‌های ما را کنترل می‌کنند و اینکه این هورمون‌ها چطور کار می کنند.»

Read more ...

دانشمندان موفق به شناسایی ژن‌های عامل پیری و طول عمر شده‌اند

human age genes

همزمان با صدور اجازه استفاده از یک داروی «ضد پیری» توسط اداره مواد غذایی و دارویی آمریکا، دانشمندان سوییسی موفق به شناخت ژن‌های عامل پیری شده‌اند.ه گزارش ساینس الرت، گروهی از دانشمندان سوییسی با کنکاش در بیش از چهل هزار ژن متعلق به سه موجود زنده مختلف ژن‌های مسبب پیری جسمانی را شناسایی کرده‌اند.
محققان دانشگاه زوریخ متوجه شده‌اند که وقتی این ژن‌ها دست‌کاری می‌شوند، طول عمر سالم این حیوانات آزمایشگاهی افزایش می‌یابد و این به این معناست که شاید امکان امتحان این مسئله روی انسان‌ها هم ممکن باشد.
این تحقیق با مطالعه مجموعه‌ای از متشکل از چهل هزار ژن مشترک در بین نوعی کرم خاکی، نوعی ماهی و موش شروع شد. برای تشخیص میزان اثرگذاری هر کدام از این ژن‌ها بر روی روند پیری، میزان فعالیت آنها در سه بازه زمانی جوانی، بلوغ و پیری این حیوانات بررسی شد.

Read more ...

خطر انقراض بسیاری از آبزیان

گزارش‌های تازه حکایت از آن دارد که نزدیک به هفده هزار گونه جانور دریایی از محافظت درستی در زیست‌گاه‌های طبیعی‌ برخوردار نیستند. آمریکا، کانادا و برزیل در زمره کشورهایی هستند که از جانوران دریایی اطراف مرزهایشان محافظت بسیار کمی به عمل می‌آورند.marine protected areas

به گزارش وبسایت کپیتال برگ، محققان دانشگاه کوییزلند در استرالیا به تازگی تحقیق بسیار جامعی بر روی زیست‌گاه‌های محافظت‌شده جانوران دریایی انجام داده‌اند.  ام. پی. ای شامل مناطقی است که ماهیگری در آنها بسیار محدود یا به طور کل ممنوع است. برخی از این مناطق به شدت تحت کنترل هستند و حتی بازدید توریستی از آنها هم ممکن نیست.

این تیم تحقیق دریافته است که تنها کمتر از ۱۰ درصد از زیست‌گاه‌های طبیعیِ نود و هفت درصد از ۱۷۳۴۸ گونه آبزی بررسی شده، به طور کامل تحت محافظت قرار دارد. محیط زیست طبیعی اکثر این آبزیان در معرض آلودگی‌های ناشی از فعالیت‌های صنعتی قرار داد که یا مسقتیما منجر به مرگ آنان و یا منتهی به کم شدن قدرت تولید مثل و در نهایت انقراض آنها می‌شود. انواع مختلف ماهی، کوسه‌ها، نهنگ‌ها، سفره‌ماهی‌ها و ...در معرض خطر جدی انقراض قرار دارند.

زیست‌شناسان دریایی خواستار قوانین جدی‌تر و مدیریت بهتری برای حفاظت از مناطق تحت پوشش سازمان‌های محیط زیستی دریایی هستند. آنها می‌گویند که هدفشان محافظت کامل از ده درصد گونه‌‌های دریایی و تحت نظر قرار دادن آنها تا سال ۲۰۲۰ است. هر چند که گونه‌های بی‌شماری از موجودات دریایی در مناطقی که در حال حاضر تحت کنترل و نظارت سازمان‌های حفاظت از محیط زیست قرار ندارند، زندگی می‌کنند.

Read more ...

هشدار سازمان ملل نسبت به اثرات مخرب ال نینیو

سازمان جهانی هواشناسی می‌گوید امسال تاثیر پدیده جوی «ال نینیو» بر تغییرات آب و هوایی در ۱۵ سال گذشته بی‌سابقه بوده است و باعث خشکسالی‌ها و سیل‌های شدید شده است.El nino 2015

بنا به اعلام سازمان جهانی هوا‌شناسی وابسته به سازمان ملل، ال‌نینیو که هر ۲ تا ۷ سال یک بار رخ می‌دهد چند ماه قبل دوباره به‌صورت قوی ظاهر شده و انتظار می‌رود تا پایان سال قدرتمند‌تر شود.

به گزارش خبرگزاری فرانسه، میشل ژارو، دبیر کل سازمان جهانی هوا‌شناسی، در بیانیه‌ای اعلام کرد: «خشکسالی‌های شدید و سیلاب‌های ویرانگر که امروزه به مناطق حاره‌ای و نیمه‌حاره‌ای آسیب وارد می‌کنند، ‌نشانه پدیده ال نینیوی کنونی است که قدرتمند‌ترین ‌ال نینیو مشاهده شده در ۱۵ سال اخیر است».

ال نینیو در اثر افزایش دمای سطح اقیانوس آرام ایجاد می‌شود و می‌تواند باعث بارش‌های شدید در برخی مناطق و خشکسالی در برخی مناطق دیگر شود.

عموما، ‌دوره‌های ال نینیو بین اکتبر و ژانویه به اوج خود می‌رسد و اغلب در بخش مهمی از سه ماهه نخست سال بعد ادامه می‌یابد و سپس تضعیف می‌شود.

سازمان جهانی هواشناسی در این گزارش اعلام کرد که پدیده امسال یکی از چهار ال نینیوی قدرتمند از سال ۱۹۵۰ تا کنون است و انتظار می‌رود دمای سطح اقیانوس آرام را بیش از دو درجه سانتیگراد افزایش دهد. ال نینیوهای قدرتمند قبلی در ۱۹۷۲-۷۳، ۱۹۸۲-۸۳، و ۱۹۹۷-۹۸ رخ دادند.

Read more ...

جهل و سردرگمی فراگیر درباره آنتی‌بیوتیک‌ها

شواهد و قرائن گویای این واقعیت  تلخ است که در مورد آنتی‌بیوتیک‌ها جهل و سردرگمی‌ عمیقی در میان مردم وجود دارد. از سوی دیگر رشد فزاینده ویروس‌ها و باکتری‌های مقاوم، به مراحل ترسناکی رسیده است.antibiotics

به گزارش رویترز، سازمان بهداشت جهانی اعلام کرده است که «رشد مقاومت در برابر آنتی‌بایوتیک‌ها یک بحران جهانی برای سلامتی به شمار می‌رود.»

مارگارت چن، ریاست این سازمان که از مقرش در شهر ژنو با خبرنگاران سخن می‌گفت، هشدار داد که این مشکل در حال رسیدن به «سطح خطرناکی» در سراسر جهان است و می‌تواند به «پایان دوران دارویی معاصر» منجر شود.

مقاومت در برابر آنتی بیوتیک‌ها زمانی رخ می‌دهد که باکتر‌ی‌ها برای تطبیق و زنده ماندن در مقابل داروها جهش می‌کنند و در برابر دارو «رویین تن» می‌شوند. استفاده بیش از حد و همینطور استفاده نادرست از آنتی‌بیوتیک‌ها سرعت تطبیق این باکتری‌ها را بیشتر می‌کند و منجر به تولید «سوپر ویروس» یا ویروس خیلی قوی می‌شود.

استفاده نادرست از آنتی بیوتیک‌ها بسیار شایع است. به عنوان مثال نتایج تحقیقی که توسط سازمان بهداشت جهانی انجام شد نشان می‌دهد که ۶۴ درصد افراد به نادرستی فکر می‌کنند که داروی پنی‌سیلین برای درمان سرماخوردگی یا گلودرد مفید است، در حالیکه این دارو هیچ تاثیری در از بین بردن ویروس‌هایی که موجب این بیماری‌ها می‌شوند، ندارد.

Read more ...

More Articles ...

 1. اسکنری که همزمان تمام بدن را اسکن می‌کند
 2. ذوب شدن یخچال طبیعی 'زکریا ایستروم' می‌تواند سطح آب دریاها را نیم متر بالا بیاورد
 3. انسان‌های «عصر حجر» هم عسل دوست داشتند
 4. مشتری یک سیاره را از منظومه شمسی «بیرون کرده»
 5. پیشرفت در ساخت باتری‌های کارآمدتر برای خودروهای برقی
 6. در صورت عدم کنترل گازهای گلخانه‌ای در جهان، مناطق پیرامونی خلیج فارس از سال ۲۰۷۰ در اثر گرما غیرقابل سکونت خواهد شد
 7. پنیر «اعتیادآور» است
 8. چینی‌ها با دستکاری ژنتیک سوپرسگ خلق کردند
 9. آکادمی پادشاهی علوم سوئد روز دوشنبه جایزه نوبل اقتصاد را به « آنگِس دیتون»، اقتصاد دان بریتانیایی اهدا کرد
 10. پرستار اسکاتلندی مبتلا به ابولا بار دیگر و در پی یک “عارضه غیر معمول” بار دیگر در بیمارستانی در لندن بستری شد
 11. نخستین تصویر دریافتی از سیاره پلوتون نشان دهنده افقی آبی رنگ در اطراف این سیاره است
 12. پزشکان در استرالیا توانستند سر یک کودک را که تقریبا به طور کامل از بدنش جدا شده بود، به بدنش دوباره متصل کنند
 13. آکادمی سوئد سوتلانا الکسیویچ نویسنده اهل بلاروس، را برنده جایزه ادبی نوبل ۲۰۱۵ اعلام کرد
 14. فسیل یک حیوان ماده و جنین داخل شکم آن که در آلمان یافت شده متعلق به یکی از خویشاوندان اسب‌های امروزی است
 15. جایزه نوبل ۲۰۱۵ در رشته شیمی به‌ طور مشترک به دانشمندانی از کشورهای سوئد، ترکیه و ایالات متحده رسید
 16. جایزه نوبل فیزیک سال ۲۰۱۵ به مبلغ حدود یک میلیون دلار به یک دانشمند از ژاپن و یک دانشمند از کانادا تعلق گرفت
 17. وجود رگه‌های تیره روی سطح کره مریخ به احتمال قوی به دلیل جریان فصلی آب مایع است
 18. دسترسی هکرها به هزاران سیستم حیاتی پزشکی از جمله دستگاه‌های ام‌آر‌آی از طریق اینترنت
 19. دانشمندان یک تقویم شیمیایی را در هیپوفیز شناسایی کرده‌اند که بدن را از تغییر فصل مطلع می‌کند
 20. تازه‌ترین عکس‌های پلوتو که کاوشگر نیوهورایزنز ناسا گرفته باعث تعجب دانشمندان شده است
 21. یک مرد فلج توانست با استفاده از یک دستگاه کامپیوتری کنترل و حرکت بخشهایی از پاهای خود را به دست گیرد
 22. مراسم سالانه جوایز ایگ‌نوبل در دانشگاه هاروارد برگزار و طنزآمیزترین و احتمالا عجیب‌ترین تحقیقات سال گذشته انتخاب شدند
 23. دانشمندان از کشف یک گونه جدید انسان خبر داده اند که می تواند دیدگاه های موجود درباره نسل بشر را تغییر دهد
 24. شرکت گوگل، سیستم پرداخت موبایل خود را با نام "اندروید پِی" در بیش از یک میلیون جایگاه در آمریکا راه‌اندازی کرده است
 25. ایرانی‌ها بیشتر اوقات شبانه‌روز را به مراقبت از خود و استراحت مشغولند و تنها ٢ ساعت و ٥٥ دقیقه فعالیت شغلی دارند.