Friday 24 November 2017 / جمعه 3 آذر 1396

جستجو

P7a

AndishehTV

 • 1
 • 2
 • 3
 • 4
 • 5

اخبار علمی

دانشمندان موفق به شناسایی ژن‌های عامل پیری و طول عمر شده‌اند

human age genes

همزمان با صدور اجازه استفاده از یک داروی «ضد پیری» توسط اداره مواد غذایی و دارویی آمریکا، دانشمندان سوییسی موفق به شناخت ژن‌های عامل پیری شده‌اند.ه گزارش ساینس الرت، گروهی از دانشمندان سوییسی با کنکاش در بیش از چهل هزار ژن متعلق به سه موجود زنده مختلف ژن‌های مسبب پیری جسمانی را شناسایی کرده‌اند.
محققان دانشگاه زوریخ متوجه شده‌اند که وقتی این ژن‌ها دست‌کاری می‌شوند، طول عمر سالم این حیوانات آزمایشگاهی افزایش می‌یابد و این به این معناست که شاید امکان امتحان این مسئله روی انسان‌ها هم ممکن باشد.
این تحقیق با مطالعه مجموعه‌ای از متشکل از چهل هزار ژن مشترک در بین نوعی کرم خاکی، نوعی ماهی و موش شروع شد. برای تشخیص میزان اثرگذاری هر کدام از این ژن‌ها بر روی روند پیری، میزان فعالیت آنها در سه بازه زمانی جوانی، بلوغ و پیری این حیوانات بررسی شد.

Read more ...

خطر انقراض بسیاری از آبزیان

گزارش‌های تازه حکایت از آن دارد که نزدیک به هفده هزار گونه جانور دریایی از محافظت درستی در زیست‌گاه‌های طبیعی‌ برخوردار نیستند. آمریکا، کانادا و برزیل در زمره کشورهایی هستند که از جانوران دریایی اطراف مرزهایشان محافظت بسیار کمی به عمل می‌آورند.marine protected areas

به گزارش وبسایت کپیتال برگ، محققان دانشگاه کوییزلند در استرالیا به تازگی تحقیق بسیار جامعی بر روی زیست‌گاه‌های محافظت‌شده جانوران دریایی انجام داده‌اند.  ام. پی. ای شامل مناطقی است که ماهیگری در آنها بسیار محدود یا به طور کل ممنوع است. برخی از این مناطق به شدت تحت کنترل هستند و حتی بازدید توریستی از آنها هم ممکن نیست.

این تیم تحقیق دریافته است که تنها کمتر از ۱۰ درصد از زیست‌گاه‌های طبیعیِ نود و هفت درصد از ۱۷۳۴۸ گونه آبزی بررسی شده، به طور کامل تحت محافظت قرار دارد. محیط زیست طبیعی اکثر این آبزیان در معرض آلودگی‌های ناشی از فعالیت‌های صنعتی قرار داد که یا مسقتیما منجر به مرگ آنان و یا منتهی به کم شدن قدرت تولید مثل و در نهایت انقراض آنها می‌شود. انواع مختلف ماهی، کوسه‌ها، نهنگ‌ها، سفره‌ماهی‌ها و ...در معرض خطر جدی انقراض قرار دارند.

زیست‌شناسان دریایی خواستار قوانین جدی‌تر و مدیریت بهتری برای حفاظت از مناطق تحت پوشش سازمان‌های محیط زیستی دریایی هستند. آنها می‌گویند که هدفشان محافظت کامل از ده درصد گونه‌‌های دریایی و تحت نظر قرار دادن آنها تا سال ۲۰۲۰ است. هر چند که گونه‌های بی‌شماری از موجودات دریایی در مناطقی که در حال حاضر تحت کنترل و نظارت سازمان‌های حفاظت از محیط زیست قرار ندارند، زندگی می‌کنند.

Read more ...

هشدار سازمان ملل نسبت به اثرات مخرب ال نینیو

سازمان جهانی هواشناسی می‌گوید امسال تاثیر پدیده جوی «ال نینیو» بر تغییرات آب و هوایی در ۱۵ سال گذشته بی‌سابقه بوده است و باعث خشکسالی‌ها و سیل‌های شدید شده است.El nino 2015

بنا به اعلام سازمان جهانی هوا‌شناسی وابسته به سازمان ملل، ال‌نینیو که هر ۲ تا ۷ سال یک بار رخ می‌دهد چند ماه قبل دوباره به‌صورت قوی ظاهر شده و انتظار می‌رود تا پایان سال قدرتمند‌تر شود.

به گزارش خبرگزاری فرانسه، میشل ژارو، دبیر کل سازمان جهانی هوا‌شناسی، در بیانیه‌ای اعلام کرد: «خشکسالی‌های شدید و سیلاب‌های ویرانگر که امروزه به مناطق حاره‌ای و نیمه‌حاره‌ای آسیب وارد می‌کنند، ‌نشانه پدیده ال نینیوی کنونی است که قدرتمند‌ترین ‌ال نینیو مشاهده شده در ۱۵ سال اخیر است».

ال نینیو در اثر افزایش دمای سطح اقیانوس آرام ایجاد می‌شود و می‌تواند باعث بارش‌های شدید در برخی مناطق و خشکسالی در برخی مناطق دیگر شود.

عموما، ‌دوره‌های ال نینیو بین اکتبر و ژانویه به اوج خود می‌رسد و اغلب در بخش مهمی از سه ماهه نخست سال بعد ادامه می‌یابد و سپس تضعیف می‌شود.

سازمان جهانی هواشناسی در این گزارش اعلام کرد که پدیده امسال یکی از چهار ال نینیوی قدرتمند از سال ۱۹۵۰ تا کنون است و انتظار می‌رود دمای سطح اقیانوس آرام را بیش از دو درجه سانتیگراد افزایش دهد. ال نینیوهای قدرتمند قبلی در ۱۹۷۲-۷۳، ۱۹۸۲-۸۳، و ۱۹۹۷-۹۸ رخ دادند.

Read more ...

جهل و سردرگمی فراگیر درباره آنتی‌بیوتیک‌ها

شواهد و قرائن گویای این واقعیت  تلخ است که در مورد آنتی‌بیوتیک‌ها جهل و سردرگمی‌ عمیقی در میان مردم وجود دارد. از سوی دیگر رشد فزاینده ویروس‌ها و باکتری‌های مقاوم، به مراحل ترسناکی رسیده است.antibiotics

به گزارش رویترز، سازمان بهداشت جهانی اعلام کرده است که «رشد مقاومت در برابر آنتی‌بایوتیک‌ها یک بحران جهانی برای سلامتی به شمار می‌رود.»

مارگارت چن، ریاست این سازمان که از مقرش در شهر ژنو با خبرنگاران سخن می‌گفت، هشدار داد که این مشکل در حال رسیدن به «سطح خطرناکی» در سراسر جهان است و می‌تواند به «پایان دوران دارویی معاصر» منجر شود.

مقاومت در برابر آنتی بیوتیک‌ها زمانی رخ می‌دهد که باکتر‌ی‌ها برای تطبیق و زنده ماندن در مقابل داروها جهش می‌کنند و در برابر دارو «رویین تن» می‌شوند. استفاده بیش از حد و همینطور استفاده نادرست از آنتی‌بیوتیک‌ها سرعت تطبیق این باکتری‌ها را بیشتر می‌کند و منجر به تولید «سوپر ویروس» یا ویروس خیلی قوی می‌شود.

استفاده نادرست از آنتی بیوتیک‌ها بسیار شایع است. به عنوان مثال نتایج تحقیقی که توسط سازمان بهداشت جهانی انجام شد نشان می‌دهد که ۶۴ درصد افراد به نادرستی فکر می‌کنند که داروی پنی‌سیلین برای درمان سرماخوردگی یا گلودرد مفید است، در حالیکه این دارو هیچ تاثیری در از بین بردن ویروس‌هایی که موجب این بیماری‌ها می‌شوند، ندارد.

Read more ...

اسکنری که همزمان تمام بدن را اسکن می‌کند

نخستین دستگاه اسکنر برش‌نگاری با گسیل پوزیترون  برای تمام بدن با بودجه‌ای ۱۵.۵ میلیون دلاری ساخته می‌شود.explorer scanner

به گزارش رویترز، دو استاد دانشگاه کالیفرنیا در شهر دیویس این ایالت، برای نخستین بار اسکنر PET را به صورت تمام‌-اندام خواهند ساخت. برش‌نگاری با گسیل پوزیترون یا مقطع‌نگاری با نشر پوزیترون روشی در علوم تشخیصی در فیزیک پزشکی به ویژه پزشکی هسته‌ای است که کاربرد پژوهشی و پیشیگرانه دارد.

دکتر سیمون چری، استاد رادیولوژی و مهندسی بیولوژی در دانشگاه دیویس، که یکی از اعضای این تیم پژوهشی است می‌گوید «ما قادر خواهیم بود که که بفهمیم یک سلول در بدن مشغول انجام چه کاری است و مثلا ببینیم که این سلول‌ها چطور و با چه سرعتی تقسیم‌ ‌می‌شوند. فرضا متوجه خواهیم شد که آیا داروی‌ها بر سلول‌های سرطانی چه اثری خواهند داشت و آیا تومور را متوقف می‌کنند یا نه.»

اسکنر تازه اکسپلورر نام دارد. اسکنرهای  کنونی تنها قادر به عکس‌برداری از بخش‌هایی از بدن هستند نه تمام آن.

Read more ...

ذوب شدن یخچال طبیعی 'زکریا ایستروم' می‌تواند سطح آب دریاها را نیم متر بالا بیاورد

محققان به این نتیجه رسیده‌اند که سرعت گرفتن روند ذوب شدن یخچال طبیعی 'زکریا ایستروم' می‌تواند سطح آب دریاها را نیم متر بالا بیاورد. این یخچال عظیم در شمال شرقی گرینلند واقع شده است.Zachariae Isstrom
یخچال زکریا ایستروم بر ستیغی در بستر دریا قرار داشت اما در سال ۲۰۱۲ از آن جدا شده و حرکت آن به سمت دریاها شتاب گرفته است.
اتصال یخچال‌های طبیعی به بستری سنگی در ثبات آنها نقشی اساسی دارد.
بر اساس این مطالعه که در نشریه ساینس منتشر شده این یخچال اکنون هر سال پنج میلیارد تن یخ وارد اقیانوس می‌‌کند

محققان به این نتیجه رسیده‌اند که سرعت گرفتن روند ذوب شدن یخچال طبیعی 'زکریا ایستروم' می‌تواند سطح آب دریاها را نیم متر بالا بیاورد. این یخچال عظیم در شمال شرقی گرینلند واقع شده است.

یخچال زکریا ایستروم بر ستیغی در بستر دریا قرار داشت اما در سال ۲۰۱۲ از آن جدا شده و حرکت آن به سمت دریاها شتاب گرفته است.

اتصال یخچال‌های طبیعی به بستری سنگی در ثبات آنها نقشی اساسی دارد.

بر اساس این مطالعه که در نشریه ساینس منتشر شده این یخچال اکنون هر سال پنج میلیارد تن یخ وارد اقیانوس می‌‌کند

انسان‌های «عصر حجر» هم عسل دوست داشتند

عسل به عنوان یکی از قدیمی‌ترین خوراکی‌های بشر شناخته می‌شود. باستان‌شناسان شواهدی از استفاده از این محصول طبیعی در زمان فراعنه مصر در چهار هزار و چهارصد سال پیش در دست دارند. اما یافته‌های تازه نشان می‌دهد که عمر استفاده انسان‌ها از این فراورده طبیعی حتی بیشتر از این است.stone age human honey

به گزارش خبرگزاری رویترز، این هفته باستان‌شناسان اعلام کردند که شواهدی از استفاده از موم زنبور عسل در سفال‌‌گری‌های انسان‌های عصر نو سنگی در اروپا، خاورمیانه و شمال آفریقا یافته‌اند. این یافته‌ها شامل دیگ‌های پخت غذا در شرق ترکیه هم هست که قدمت آن هشت هزار و پانصد سال تخمین زده می‌شود.

ملانی رافت-سالک، ژئوشیمیدان دانشگاه بریستول در بریتانیا می‌گوید: «شواهد متعدد و غیرقابل انکاری از استفاده از موم زنبور عسل در مراکز مختلف باستان‌شناسی در اروپا که متعلق به عصر سنگ است به‌دست آمده است. این شواهد نشان‌دهنده رابطه گسترده انسان‌ها و زنبور عسل حتی در زمان‌های ماقبل تاریخ است.»

Read more ...

مشتری یک سیاره را از منظومه شمسی «بیرون کرده»

دانشمندان اختر فیزیک در دانشگاه تورنتو دریافته‌اند که به احتمال زیاد سیاره مشتری (بهرام)، حدود ۴ میلیارد سال پیش با یک سیاره غول پیکر دیگر برخورد کرده و آن را از منظومه شمسی بیرون رانده است.moshtari planet

فرضیه وجود پنجمین سیاره غول‌پیکر گازی در زمان تشکیل منظومه شمسی (به غیر از مشتری، زحل، اورانوس و نپتون) در سال ۲۰۱۱ ارائه شد. اما اگر چنین سیاره‌ای وجود داشته، چگونه از منظومه شمسی خارج شده است؟

به گزارش وبسایت «اخبار اخترشناسی»، دانشمندان چند سال به زحل و مشتری مظنون بودند. رایان کلوتیر از دانشگاه تورنتو درباره این موضوع می‌گوید: «شواهد نشان می‌دهد که مشتری مظنون اصلی است».

بر اثر برخورد میان‌سیاره‌ای یکی از دو سیاره به حدی شتاب می‌گیرد که از کشش گرانشی عظیم خورشید جدا شده و رها می‌شود.

Read more ...

پیشرفت در ساخت باتری‌های کارآمدتر برای خودروهای برقی

دانشمندان موفق به ساخت نوعی باتری شده‌اند که می‌تواند خودروهای برقی را بسیار بهتر از باتری‌های لیتیوم-یونی کنونی تغذیه کند؛ با این حال این باتری سال‌ها تا رسیدن به تولید تجاری فاصله دارد.new generation battery

به گزارش رویترز، پژوهشگران دانشگاه کمبریج اعلام کردند یک مدل آزمایشگاهی باتری لیتیوم-اکسیژن را ساخته‌اند که بر بسیاری از مشکلات این صنعت فائق آمده است.

به گفته این پژوهشگران باتری جدید چگالی انرژی بسیار بالایی دارد و بازدهی آن ۹۳ است؛ این باتری می‌تواند بیش از ۲۰۰۰ بار شارژ شود.

«کلر گری» استاد شیمی مواد دانشگاه کمبریج، که این پژوهش زیر نظرش است، آن را «یک گام به سمت یک باتری کاربردی» نامیده اگرچه  به گفته او هنوز موانع زیادی برای ساخت باتری مطلوب وجود دارد.

Read more ...

More Articles ...

 1. در صورت عدم کنترل گازهای گلخانه‌ای در جهان، مناطق پیرامونی خلیج فارس از سال ۲۰۷۰ در اثر گرما غیرقابل سکونت خواهد شد
 2. پنیر «اعتیادآور» است
 3. چینی‌ها با دستکاری ژنتیک سوپرسگ خلق کردند
 4. آکادمی پادشاهی علوم سوئد روز دوشنبه جایزه نوبل اقتصاد را به « آنگِس دیتون»، اقتصاد دان بریتانیایی اهدا کرد
 5. پرستار اسکاتلندی مبتلا به ابولا بار دیگر و در پی یک “عارضه غیر معمول” بار دیگر در بیمارستانی در لندن بستری شد
 6. نخستین تصویر دریافتی از سیاره پلوتون نشان دهنده افقی آبی رنگ در اطراف این سیاره است
 7. پزشکان در استرالیا توانستند سر یک کودک را که تقریبا به طور کامل از بدنش جدا شده بود، به بدنش دوباره متصل کنند
 8. آکادمی سوئد سوتلانا الکسیویچ نویسنده اهل بلاروس، را برنده جایزه ادبی نوبل ۲۰۱۵ اعلام کرد
 9. فسیل یک حیوان ماده و جنین داخل شکم آن که در آلمان یافت شده متعلق به یکی از خویشاوندان اسب‌های امروزی است
 10. جایزه نوبل ۲۰۱۵ در رشته شیمی به‌ طور مشترک به دانشمندانی از کشورهای سوئد، ترکیه و ایالات متحده رسید
 11. جایزه نوبل فیزیک سال ۲۰۱۵ به مبلغ حدود یک میلیون دلار به یک دانشمند از ژاپن و یک دانشمند از کانادا تعلق گرفت
 12. وجود رگه‌های تیره روی سطح کره مریخ به احتمال قوی به دلیل جریان فصلی آب مایع است
 13. دسترسی هکرها به هزاران سیستم حیاتی پزشکی از جمله دستگاه‌های ام‌آر‌آی از طریق اینترنت
 14. دانشمندان یک تقویم شیمیایی را در هیپوفیز شناسایی کرده‌اند که بدن را از تغییر فصل مطلع می‌کند
 15. تازه‌ترین عکس‌های پلوتو که کاوشگر نیوهورایزنز ناسا گرفته باعث تعجب دانشمندان شده است
 16. یک مرد فلج توانست با استفاده از یک دستگاه کامپیوتری کنترل و حرکت بخشهایی از پاهای خود را به دست گیرد
 17. مراسم سالانه جوایز ایگ‌نوبل در دانشگاه هاروارد برگزار و طنزآمیزترین و احتمالا عجیب‌ترین تحقیقات سال گذشته انتخاب شدند
 18. دانشمندان از کشف یک گونه جدید انسان خبر داده اند که می تواند دیدگاه های موجود درباره نسل بشر را تغییر دهد
 19. شرکت گوگل، سیستم پرداخت موبایل خود را با نام "اندروید پِی" در بیش از یک میلیون جایگاه در آمریکا راه‌اندازی کرده است
 20. ایرانی‌ها بیشتر اوقات شبانه‌روز را به مراقبت از خود و استراحت مشغولند و تنها ٢ ساعت و ٥٥ دقیقه فعالیت شغلی دارند.