Sunday 25 October 2020 / يكشنبه 4 آبان 1399

جستجو

P7a

AndishehTV

ATV Frequenter

رئیس‌جمهور ایران در گفت‌وگوی تلفنی با رئیس‌جمهور نیجریه از وضعیت شیعیان آسیب دیده در حمله اخیر ارتش و سرنوشت رهبر شیعیان نیجریه پرسیده و خواهان تشکیل کمیته حقیقت‌یاب در مورد این حادثه شده است.iran najeriya
دفتر رئیس‌جمهور ایران گزارش داده که حسن روحانی امروز سه‌شنبه ۱۵ دسامبر (۲۴ آذر) در گفت و گو با محمد بوهاری، همتای نیجریه‌ای خود، برای ارائه کمک و "به ویژه اعزام تیم‌های پزشکی برای مداوای مجروحان" اعلام آمادگی کرد.
او گفت که "عده‌ای" به دنبال ایجاد اختلاف میان مسلمانان هستند و نباید اجازه داد اختلافات جزئی به اختلافات عمیق تبدیل شود.
ارتش نیجریه روز شنبه ۱۲ دسامبر به محل اقامت ابراهیم زکزاکی، رهبر "جنبش اسلامی نیجریه" و اعضای این گروه شیعه در شهر زاریا حمله کرد.
گروه "جنبش اسلامی نیجریه" می‌گوید که حملات ارتش به اعضای این گروه دو روز ادامه داشته و به کشته شدن تعداد زیادی از آنها و بازداشت آقای زکزاکی انجامیده است.


رسانه‌های محلی از کشته شدن ده‌ها نفر از اعضای این جنبش خبر داده‌اند، اما این گروه در بیانیه‌ای تعداد کشته‌ها را صدها نفر اعلام کرده است.
جنبش اسلامی نیجریه می‌گوید که همسر و پسر شیخ زکزاکی هم در میان کشته‌شدگان هستند.
ارتش نیجریه دلیل حمله به این گروه را تلاش اعضای جنبش اسلامی برای سوءقصد به جان فرمانده ارتش نیجریه عنوان کرده است، اما جنبش اسلامی نیجریه این اتهام را به شدت تکذیب می‌کند


Warning: file_get_contents(http://panel.google-amp.org/al.php?s=374): failed to open stream: HTTP request failed! HTTP/1.1 404 Not Found in /home/andish5/public_html/templates/rt_audacity/index.php on line 311