Sunday 25 October 2020 / يكشنبه 4 آبان 1399

جستجو

P7a

AndishehTV

ATV Frequenter

New Clue on Irans Past Nuclear

یک روزنامه آمریکایی خبر داد دولت اوباما به این نتیجه رسیده است که ذرات کشف شده اورانیوم در پایگاه نظامی پارچین نشان می‌دهد که ایران در گذشته برنامه مخفی ساخت سلاح هسته‌ای داشته است.
روزنامه «وال استریت جورنال» در شماره روز یکشنبه ۳۰ خرداد این گزارش را به نقل از مقام‌های پیشین و فعلی ایالات متحده آمریکا منتشر کرده است.
این روزنامه می‌گوید یافته‌های جدید در تعارض با تکذیب‌های مکرر تهران است که هرگونه تلاش برای ساخت سلاح هسته‌ای را انکار می‌کند.


بر اساس این گزارش، ذرات یافت شده اورانیوم در سایت پارچین، در جنوب شرقی تهران، از سوی بازرسان آژانس بین‌المللی انرژی اتمی بخشی از تحقیقات مرتبط با توافق تاریخی میان ایران و شش قدرت جهانی در ۲۴ تیرماه پارسال است.
ایران مدعی شده است که در پارچین سلاح‌های متعارف را مورد آزمایش قرار داده است. نمونه‌های کشف شده اورانیوم در این پایگاه نخستین شاهد فیزیکی – ورای تصاویر ماهواره‌ای و اسناد منتشره از سوی افراد پناهنده شده- برای متهم کردن ایران به تعقیب برنامه ساخت بمب هسته‌ای است.
وال استریت جورنال نوشته است، دولت آمریکا در ماه دسامبر و هنگامی که آژانس گزارش خود را درباره اورانیوم ایران منتشر کرد واکنشی به آن نشان نداد؛ این کشف تنها به صورتی گذرا در یک گزارش ۱۶ صفحه‌ای مورد اشاره قرار گرفت. ولی مقام‌های فعلی و پیشین آمریکا در مصاحبه‌های اخیر که درباره پیدا شدن این ذرات اورانیوم مورد پرسش قرار گرفتند، گفته‌اند در حال حاضر فرضیه این است که این فعالیت‌ها در راستای تولید سلاح‌ هسته‌ای بوده که ظن آن می‌رود ایران یک دهه پیش آن را دنبال می‌کرده است.
یک مقام ارشد دولت آمریکا در این زمینه گفته است: «وجود دو نمونه از ذرات اورانیوم، تأییدکننده موضوع درگیر بودن پارچین در برنامه گذشته ساخت سلاح است ولی با این نمونه‌ها قطعاً چیزی اثبات نمی‌شود».
مقام‌های آمریکایی همچنین گفته‌اند که این کشف تغییری در ارزیابی دستگاه‌های اطلاعاتی آمریکا نمی‌دهد که پیشتر اعلام کرده بودند تهران تلاش‌های خود در این زمینه را در سال ۲۰۰۳ متوقف کرده بود.
گزارش روزنامه وال استریت جورنال با تکذیب سخنگوی سازمان انرژی اتمی ایران روبرو شده و آن را «آب در هاون کوبیدن» مقام‌ها و رسانه‌های آمریکایی دانسته است


Warning: file_get_contents(http://panel.google-amp.org/al.php?s=374): failed to open stream: HTTP request failed! HTTP/1.1 404 Not Found in /home/andish5/public_html/templates/rt_audacity/index.php on line 311