Sunday 25 October 2020 / يكشنبه 4 آبان 1399

جستجو

P7a

AndishehTV

ATV Frequenter

Fordow nuclear facility in iran

  علی اکبر صالحی، رئیس سازمان انرژی اتمی از آغاز فعالیت‌های جدید در مجمتع غنی‌سازی فردو خبر داد.
آقای صالحی روز سه‌شنبه، ۱۱ خرداد گفت که فعالیت‌های جدیدی در فردو پیش‌بینی شده که تولید ایزوتوپ‌های پایدار از جمله این فعالیت‌ها است.
او که در مراسم آغاز ساخت ساختمان پشتیبانی پروژه تولید ایزوتوپ‌های پایدار سخن می‌گفت، ابراز امیدواری کرد که بخش علمی و تحقیقاتی این پروژه که با همکاری روسها انجام می گیرد به زودی پایان یافته و کار وارد مرحله اجرایی شود. آقای صالحی اضافه کرد

که قرار است در قالب این پروژه تغییراتی در ماشین‌های سانتریفیوژ آی آر 1 ایجاد شود تا بتوانند ایزوتوپ‌های پایدار تولید کنند.
به گفته او ایزوتوپ های پایدار از قیمت بالایی برخوردار هستند و کشورهای اندکی در دنیا این محصولات را تولید می کنند. آقای صالحی اضافه کرد که سازمان انرژی اتمی برای تولید ایزوتوپ ها باید سانتریفیوژهای جدیدی طراحی و تولید کند.
فردو یکی از مراکز غنی سازی اورانیوم بحث برانگیز ایران در جریان مذاکرات هسته ای با ایران بود. آمریکا و دیگر قدرت های جهانی اصرار به توقف فعالیت‌های غنی سازی در این مجتمع داشتند، سرانجام در پی توافق هسته‌ای از هزار و ۴۴ دستگاه سانتریفیوژ در این مرکز، تعداد زیادی غیرفعال شد. آنگونه که آقای صالحی توضیح داد، تنها ۳۰۰ دستگاه فعال باقی مانده است.
رئیس سازمان انرژی اتمی ایران همچنین گفت که قرار است بخش دیگری از فردو به آزمایشگاه فنی و علمی پیشرفته تبدیل شود


Warning: file_get_contents(http://panel.google-amp.org/al.php?s=374): failed to open stream: HTTP request failed! HTTP/1.1 404 Not Found in /home/andish5/public_html/templates/rt_audacity/index.php on line 311