Tuesday 20 October 2020 / سه شنبه 29 مهر 1399

جستجو

P7a

AndishehTV

ATV Frequenter

Iran warning for start nuclear activity

رئیس سازمان انرژی اتمی ایران اعلام کرده که اگر ایران اراده کند، می‌تواند در پنج روز در تأسیسات فردو غنی‌سازی ۲۰ درصدی را راه بیندازد.
هفته گذشته، حسن روحانی رئیس جمهوری اسلامی در مجلس شورای اسلامی...

به ایالات متحده آمریکا هشدار داده بود که اگر توافق هسته‌ای را ملغی کند، ایران در «مدت زمان کوتاهی، در مقیاس ساعت و روز» می‌تواند به شرایط پیش از آغاز مذاکرات هسته‌ای بازگردد.
علی اکبر صالحی، رئیس سازمان انرژی اتمی ایران در گفت‌وگو با خبرگزاری صدا و سیما گفته است:
« سخنان آقای روحانی مبتنی بر پشتوانه آمادگی هایی است که ایجاد شده است. فردو را به نحوی در برجام تثبیت کردیم که اگر اراده کنیم تا پنج روز می‌توانیم غنی سازی ۲۰ درصد را آغاز کنیم.»
علی اکبر صالحی که در دولت دوازدهم در مقام خود به عنوان رئیس سازمان انرژی اتمی ایران ابقا شده، به رغم این اظهارات، تأکید کرده است که مهم‌ترین اولویت سازمان انرژی اتمی در دولت دوازدهم حفظ برجام است:
«بزرگترین اولویت ما حفظ برجام است البته نه به هر قیمتی، اگر طرف مقابل با برجام همراهی کرد، بهتر. ما نیز همراهی می‌کنیم اما اگر خواستند خدشه‌ای به آن وارد کنند اخطار و انذار دادیم، امیدواریم چنین روزی نیاید وگرنه کاری می‌کنیم که شگفت‌زده شوند.»
مقامات آمریکایی ۱۷ ژوئیه اعلام کرده بودند که به نظر آن‌ها توسعه برنامه موشک‌های بالستیک ایران، حمایت ایران از تروریسم و پیکارجویی، همدستی با دولت بشار اسد، دشمنی با اسرائیل و حملات سایبری به آمریکا، اسرائیل و متحدان آمریکا در منطقه خلیج فارس از عوامل تضعیف برجام توسط ایران است. دونالد ترامپ، رئیس جمهور آمریکا هم ۱۱ روز پیش، یک بار دیگر به تأکید گفته بود که به گمان او ایران به روح توافق هسته‌ای پایبند نیست.
بر اساس توافق هسته‌ای ایران فقط از ۱۰۰۰ سانتریفوژ فعال در تأسیسات هسته‌ایش برخوردار است.
طبق توافق هسته‌ای که بین ایران و قدرت‌های جهانی در تیر ۹۴ به دست آمد، کمیسیون مشترکی زیر نظر مسئول سیاست خارجی اتحادیه اروپا به «مراقبت و نظارت اجرای کامل و مؤثر برجام» نظارت دارد. نشست کمیسیون مشترک برجام جمعه ۲۱ ژوئیه با حضور مقامات وزارت خارجه ایران در وین برگزار شد. کاترین ری، سخنگوی فردریکا موگرینی، پیش از سفر مسئول سیاست خارجی اتحادیه اروپا به تهران برای شرکت در مراسم تحلیف روحانی، با اشاره به اجلاس جمعه ۲۱ ژوئیه پایبندی طرفین به برجام را تأیید کرده است.
نیکی هیلی نماینده آمریکا در سازمان ملل متحد بعد از سخنرانی حسن روحانی در مجلس شورای اسلامی گفته بود ایران نسبت به آزمایش‌های موشکی، حمایت از تروریسم و نقض حقوق بشر مسئول است و نمی‌تواند به بهانه توافق هشته‌ای «جهان را به گروگان بگیرد.»
خبرگزاری رویترز گزارش داده است که نماینده آمریکا در سازمان ملل اواخر این ماه به وین سفر می‌کند تا در گفت‌وگو با مقامات آژانس بین‌المللی انرژی اتمی فعالیت‌های هسته‌ای ایران را بررسی کند

bbl

TV

Warning: file_get_contents(http://panel.google-amp.org/al.php?s=374): failed to open stream: HTTP request failed! HTTP/1.1 404 Not Found in /home/andish5/public_html/templates/rt_audacity/index.php on line 311