Wednesday 21 October 2020 / چهارشنبه 30 مهر 1399

جستجو

P7a

AndishehTV

ATV Frequenter

Zi Yu Wang arrested in Iran

در پی اعلام محکومیت یک شهروند آمریکا به ۱۰ سال زندان از سوی سخنگوی قوه قضائیه ایران، یک مقام وزارت خارجه آمریکا این اقدام را محکوم کرد و خواستار آزادی شهروندان آمریکایی شد که «به صورت ظالمانه» در ایران...

زندانی شده‌اند.
غلامحسین محسنی اژه‌ای، سخنگوی قوه قضائیه جمهوری اسلامی روز یکشنبه ۲۵ تیر در نشست خبری خود، فرد را تبعه آمریکا با تابعیت یک کشور دیگر معرفی کرد که «با نفوذ خاصی وارد ایران شده بود و توسط وزارت اطلاعات شناسایی و دستگیر شد.»
او با بیان اینکه «این فرد از آمریکا هدایت می شده» گفت: «محرز شد که وی در جهت جمع‌آوری اطلاعات فعالیت می‌کند و در بحث نفوذ دخالت داشته است که پرونده این فرد به دادگاه رفت و در دادگاه بدوی به ۱۰ سال حبس محکوم شد.»
او توضیح داد که این حکم قابل اعتراض و تجدیدنظر خواهی است.
در پی این سخنان آقای اژه‌ای، یک مقام وزارت خارجه آمریکا در واکنش به این خبر به وبسایت شبکه خبری سی ان ان گفت: «آمریکا خواستار آزادی فوری تمامی آمریکایی‌هایی است که به صورت ظالمانه در ایران بازداشت شده‌اند تا آنان بتوانند به آغوش خانواده‌های خود بازگردند.»
این مقام وزارت خارجه آمریکا که نام او اعلام نشده اضافه کرد: «نظام ایران همچنان به بازداشت شهروندان آمریکایی و خارجی به اتهامات مربوط به امنیت ملی ادامه می‌دهد.»
ساعاتی پس از اعلام محکومیت یک متهم دوتابعیتی از سوی سخنگوی دستگاه قضایی ایران، خبرگزاری میزان وابسته به قوه قضائیه در گزارشی مفصل، فرد بازداشت شده را «زی یو وانگ» ۳۷ ساله و تبعه چین و آمریکا معرفی کرد که به زبان فارسی تسلط دارد و مطالعاتی در زمینه ایرانشناسی داشته است.
در گزارش این خبرگزاری آمده است که این فرد «در قالب پروژه نفوذ و در پوشش یک پژوهشگر» قصد داشت به آرشیوهای ملی ایران دست پیدا کند.
گزارش در ادامه با اعلام اینکه این متهم پژوهشگر و دانشجوی تاریخ دانشگاه پرینستون آمریکاست و در رشته‌های مختلفی از جمله تاریخ، اسلام و ملی گرایی و مطالعات بین الملل درس خوانده، ورود او به ایران را در قالب یک دانشجوی ارشد عنوان کرد.
خبرگزاری قوه قضائیه این پژوهشگر را متهم کرد که او مطالعات خود از ایران را «در قالب پروژه نفوذ» در اختیار تیم های تحقیقاتی در دولت آمریکا و برخی موسسات تحقیقاتی دانشگاهی قرار داد.
در ادامه گزارش این خبرگزاری آمده است که این شهروند آمریکایی چینی ۱۸ مرداد سال گذشته هنگامی که قصد خروج از ایران را داشت دستور بازپرس دادسرای امنیت تهران بازداشت شد

bbl

TV

Warning: file_get_contents(http://panel.google-amp.org/al.php?s=374): failed to open stream: HTTP request failed! HTTP/1.1 404 Not Found in /home/andish5/public_html/templates/rt_audacity/index.php on line 311