Sunday 25 October 2020 / يكشنبه 4 آبان 1399

جستجو

P7a

AndishehTV

ATV Frequenter

tehran hassan abad square in fire

یکی از ساختمان‌های گنبددار و تاریخی میدان حسن‌آباد تهران دچار حریق شد. آتش‌نشانان موفق شدند شعله‌های سرکش را مهار کنند. نمای این بنای تاریخی که در فهرست آثار ملی به ثبت رسیده، ظاهراً چندان آسیب ندیده است.
ساعت ۱۴/۵۳ پنجشنبه ۱۳ خرداد یک انبار کاموا به مساحت ۴۰ متر مربع که در طبقات بالایی یکی از عمارت‌های گنبددار میدان حسن‌آباد واقع شده بود، آتش گرفت. شعله‌های آتش به سقف کاذب سرایت کرده بودند و این احتمال وجود داشت که این بنای تاریخی از بین برود. جلال ملکی، سخنگوی آتش‌نشانی تهران به خبرگزاری دانشجویان ایران (ایسنا) گفته است که آتش‌نشانان برای حفط این بنای تاریخی به کانون آتش زدند و آتش را مهار کردند. مکنده‌هایی دود را تخلیه کردند و ظاهراً این بنای تاریخی خسارت چندانی ندیده است.


در این حادثه کسی مجروح نشده و هنوز خسارات آن برآورده نشده است. معلوم نیست انبار به چه کسی تعلق داشته. دلیل حریق هم هنوز مشخص نشده.
میدان حسن آباد از میدان‌های تاریخی و بخشی از بافت تاریخی و سنتی به جای مانده از دوران قاجاریه در تهران است.
تا سال ۱۳۱۷ در این میدان یک گرمابه قرار داشت که مردم گمان می‌کردند از تون آن صدای «سوختم، سوختم» می‌آید. کسی به این گرمابه نمی‌رفت تا اینکه تعطیل شد و به جای آن یک ایستگاه آتش‌نشانی احداث شد.
ساختمان‌های چهارطرف میدان را قلیچ باقلیان ساخته و مهندس محاسب آن، معمار برجسته ارمنی لئون تادوسیان بوده است


Warning: file_get_contents(http://panel.google-amp.org/al.php?s=374): failed to open stream: HTTP request failed! HTTP/1.1 404 Not Found in /home/andish5/public_html/templates/rt_audacity/index.php on line 311