Wednesday 28 October 2020 / چهارشنبه 7 آبان 1399

جستجو

P7a

AndishehTV

ATV Frequenter

32000 HIV positive in iran

یک مقام وزارت بهداشت ایران گفت تاکنون ۳۱ هزار و ۹۵۰ بیمار مبتلا به ایدز در کشور شناسایی شد.
به گزارش خبرگزاری جمهوری اسلامی ایران (ایرنا)، محمدمهدی گویا، رئیس مرکز مدیریت بیماری‌های واگیر وزارت بهداشت روز سه‌شنبه ۲۳ شهریور ضمن اعلام این خبر، آمار تقریبی بیماران ایدزی در کشور را حدود ۸۰ هزار نفر برآورد کرد.
او افزود، وزارت بهداشت متعهد شده است که تا سال ۱۳۹۹ (۲۰۲۰ میلادی) ۹۰ درصد از بیماران مبتلا به ایدز را تحت درمان قرار دهد که به نظر می‌رسد به دلیل تن ندادن این بیماران به مراکز درمانی این تعهد به سختی عملیاتی شود.
محمدمهدی گویا، آشکار شدن رفتارهای پرخطر این بیماران نزد خانواده و جامعه را علت اصلی فراری این گروه از بیماران از مراکز درمانی برای کنترل بیماری‌شان دانست.


حسن قاضی‌زاده هاشمی، وزیر بهداشت ایران اردیبهشت سال جاری اعلام کرده بود که سالانه در کشور ۱۰ درصد به شمار بیماران مبتلا به ایدز افزوده می‌شود.
محمدحاجی آقاجانی، سخنگوی وزارت بهداشت نیز بهمن‌ماه سال گذشته گفته بود در کشور هفت هزار و ۳۷۸ نفر بر اثر بیماری ایدز جان خود را از دست داده‌اند.
ایدز نوعی بیماری است که توسط ویروس نقص ایمنی (HIV) در دستگاه ایمنی انسان ایجاد می‌شود.
ویروس عامل بیماری ایدز از طریق سوزن و سرنگ مشترک، خونِ آلوده، رابطه جنسی غیر ایمن و «مادر مبتلا» به جنین منتقل می‌شود. این ویروس پس از ورود به بدن ممکن است تا سال‌ها هیچ علامتی را در فرد ایجاد نکند و فرد سال‌ها به‌عنوان یک فرد سالم اما بیمار ناشناخته می‌تواند این عفونت ویروسی را به دیگران منتقل کند.
ایدز به معنی نشانگان نقص ایمنی اکتسابی است. این بیماری حاصل تکثیر ویروسی به نام هیو در بدن است که باعث تخریب دستگاه ایمنی انسان می‌شود که خود زمینه‌ساز بروز عفونت‌هایی می‌گردد و در نهایت پیشرفت این عفونت‌ها منجر به مرگ بیمار می‌شود


Warning: file_get_contents(http://panel.google-amp.org/al.php?s=374): failed to open stream: HTTP request failed! HTTP/1.1 404 Not Found in /home/andish5/public_html/templates/rt_audacity/index.php on line 311