Thursday 22 October 2020 / پنجشنبه 1 آبان 1399

جستجو

P7a

AndishehTV

ATV Frequenter

queen touran house destroyed

خانه مسکونی ملکه توران، همسر سوم رضاشاه در خیابان پسیان تهران تخریب شد. این خانه چندی پیش در میراث فرهنگی به ثبت رسیده بود اما به‌رغم مخالفت این سازمان، مالک یا مالکان آن را تخریب کرده‌اند.
شمیرانات، منطقه زعفرانیه، خیابان پسیان محل خانه‌ای بود که ۹۳ سال قدمت داشت و یکی از بناهای معماری مدرن تهران محسوب می‌شد. این خانه به غیر از سبک معماری‌اش به دلیل صاحب و ساکن قبلی‌اش نیز معروف بود؛ ملکه توران همسر سوم رضاشاه پهلوی ساکن و مالک این خانه پنج هزار متری بود.


چندی پیش سازمان میراث فرهنگی از طریق مردم محله پسیان و علاقه‌مندان به میراث فرهنگی مطلع شد که این خانه در معرض خطر تخریب قرار گرفته است. این سازمان به طور اضطراری این خانه را به ثبت رساند تا از تخریب آن جلوگیری کند و به این ترتیب روند تخریب نیز متوقف شد.
وجیهه قاسمی، مسئول روابط عمومی میراث فرهنگی استان تهران گفته بود که این بنا به عنوان بنای واجد ارزش در میراث استان تهران شماره‌گذاری نشده، بلکه به دلیل جلوگیری از تخریب ثبت شده است.
با این حال در اولین ساعات روز چهارشنبه ۳۰ تیر (۲۰ ژوئیه) خبر تخریب این خانه در شبکه‌های اجتماعی منتشر شد. رجبعلی خسروآبادی، مدیرکل میراث فرهنگی استان تهران مجددا یگان حفاظت را به محل اعزام کرد. اما این گروه موفق به جلوگیری از تخریب این خانه نشدند.
خانه ملکه توران در تملک کمیته امداد بود اما ماه گذشته واگذار شده بود. گفته می‌شود که ابتدا فضای سبز این خانه خشکانده شده و سپس بنا ویران شده است.
رضا شاه پس از ازدواجش با قمرالملوک امیر سلیمانی در سال ۱۳۰۲ دستور به احداث این ملک داده بود.
جمعی از معماران بر جسته ایران با ارسال نامه ای به سازمان میراث فرهنگی و گردشگری به تخریب یک بنای تاریخی اعتراض کردند.
به گزارش هنرآنلاین، در ضلع جنوب غربی تقاطع خیابان پسیان و کوچه اسماعیلی در منطقه زعفرانیه تهران، پلاک ثبتی با مساحت چند هزار متر مربع واقع است که منتسب به کاخ اقامتی ملکه توران، همسر سوم رضاخان پهلوی است و به لحاظ معماری از نمونه های شاخص معماری مسکونی ویلایی در دوران مدرن ابتدایی ایران است.
به نظر می رسد که این ملک و اعیانی حادث در آن مدت ها در تصرف و تملک کمیته امداد امام ره بوده که بعید نیست در ماه گذشته واگذار شده باشد.
در این نامه اعتراضی آمده است: در نقشه های GIS رسمی منطقه تهیه شده توسط شهرداری تهران در سال 1374 عرصه مذکور به وضوح به عنوان "باغ" بازنمایی شده است. متاسفانه در چند سال اخیر به طور سیستماتیک پوشش گیاهی ارزش مند واقع در این عرصه به خصوص در نواحی مرکزی آن خشکیده و یا خشکانده شده است. که این امر در نقشه های هوایی سالانه در 7 سال گذشته قابل رویت است.
در بخش پایانی این نامه ذکر گردیده است: امضا کنندگان متن حاضر که همگی از معماران بهره مند از دانش شهرسازی هستند ، هم به عنوان شهروندانی نگران از آینده این عرصه و اعیانی ارزشمند و بافت اطراف آن و هم به عنوان معماران حرفه ای و بر مبنای نظر کارشناسانه درباره عملیات ساختمانی در جریان در این ملک ابراز نگرانی کرده و خواستارند که در صورت صلاحدید همکاری های لازم را پیش بینی نمایید


Warning: file_get_contents(http://panel.google-amp.org/al.php?s=374): failed to open stream: HTTP request failed! HTTP/1.1 404 Not Found in /home/andish5/public_html/templates/rt_audacity/index.php on line 311