Tuesday 20 October 2020 / سه شنبه 29 مهر 1399

جستجو

P7a

AndishehTV

ATV Frequenter

iran september 11

اسناد مرتبط با دادخواستی که هفته پیش در یک دادگاه فدرال در نیویورک مطرح شد، حاکی است ایران و حزب الله لبنان در حملات تروریستی ۱۱ سپتامبر در آمریکا دست داشتند.
به نوشته روزنامه فرامنطقه‌ای الشرق الاوسط، بر اساس اسناد موجود، برخی از تروریست‌هایی که در حملات شرکت داشتند، پیش از آنکه وارد عمل شوند به ایران رفتند اما گذرنامه‌هایشان مهر نخورد.
بنا بر این گزارش، افزون بر این، اسناد فاش ساخت که حزب الله لبنان کمک و راهنمائی‌های لازم را برای آن‌ها فراهم آورد.


دادگاه به ایران دستور داد حدود ۱۱ میلیارد دلار غرامت به خانواده‌های قربانیان، و حدود ۳ میلیارد دلار به شرکت‌های بیمه که از نظر مالی زیان دیدند پرداخت کند.
با این حال صدور حکم غیابی در این باره به این معنا که ایران برای دفاع از خود در دادگاه حضور نداشت. بنابراین، ممکن است دریافت غرامت برای شاکیان دشوار باشد. همچنین روشن نیست آیا دولت باراک اوباما رئیس جمهوری آمریکا از حکم حمایت خواهد کرد یانه، زیرا واشنگتن هرگز ایران یا حزب الله را به دست داشتن در حملات ۱۱ سپتامبر متهم نکرده است.
روز دوشنبه، ۱۴ مارس آلن ایر سخنگوی فارسی زبان وزارت خارجه آمریکا گفت که از ارتباط ایران با حادثه تروریستی ۱۱ سپتامبر بی‌خبر است اما در مورد حکم دادگاه نیویورک علیه ایران نیز باید به وزارت دادگستری آمریکا مراجعه شود.
آلن ایر، به خبرگزاری ترند گفت: «ما (وزارت خارجه آمریکا) ازهیچ رابطه‌ای بین عاملان حادثه تروریستی ۱۱ سپتامبر و ایران آگاه نیستیم.»
دادخواست در سال ۲۰۱۱ توسط خانواده فیونا هاولیش، که همسرش در مرکز تجارت جهانی کشته شد، ارائه شده است.
براساس این درخواست، اسامه بن لادن رهبر وقت القاعده، ملا محمد عمر رهبر وقت طالبان، و آیت الله علی خامنه‌ای رهبر ایران از جمله متهم بوده‌اند


Warning: file_get_contents(http://panel.google-amp.org/al.php?s=374): failed to open stream: HTTP request failed! HTTP/1.1 404 Not Found in /home/andish5/public_html/templates/rt_audacity/index.php on line 311