Sunday 25 October 2020 / يكشنبه 4 آبان 1399

جستجو

P7a

AndishehTV

ATV Frequenter

hassan rouhani ankara

حسن روحانی، رئیس جمهور ایران، که روز شنبه از سفر چهار روزه خود به ترکیه بازگشت می‌گوید که جمهوری اسلامی «در اصول هیچ اختلاف نظری» با ترکیه ندارد.

آقای روحانی که روز شنبه، ۲۸ فروردین، پیش از بازگشت به تهران در کنفرانس خبری مشترک با رجب طیب اردوغان، همتای ترکیه‌ای خود، شرکت کرده بود، بر «توسعه روابط دو کشور در همه زمینه‌ها» تاکید کرد.

به گزارش خبرگزاری مهر، رئیس جمهور ایران از جمله گفت که آنکارا و تهران «در این که مرزهای کشورها باید ثابت بماند» هم‌نظرند و «تجزیه هیچ کشوری را نمی‌پسندند».

آقای روحانی افزود که ایران و ترکیه درباره این مسائل نیز اتفاق نظر دارند: «با تروریست‌ها باید با هر شکل و هر نام مبارزه قاطع و جدی صورت بگیرد و این که سرنوشت هر کشوری در اختیار مردم آن کشور است و هیچ قدرت خارجی نمی‌تواند برای هیچ کشوری تصمیم بگیرد.»

رئیس جمهور ایران در عین حال افزود که دو کشور «برای اشتراک نظر و همچنین مبارزه با تروریسم، آماده رایزنی و گفت‌وگوهای بیشتر» هستند.

در همین زمینه خبرگزاری رویترز هم گزارش داد که رئیس جمهور ترکیه نیز در این دیدار گفته که آنکارا و تهران باید برای مقابله با تروریسم و فرقه‌گرایی که منطقه را تهدید می‌کند، با همدیگر همکاری کنند.

آقای اردوغان افزود که هر دو کشور به کاهش اختلاف نظرها در مسائل مختلف تمایل دارند.

ترکیه و ایران دو همسایه قدیمی هستند که علی‌رغم روابط نزدیک، اختلافات زیادی هم به خصوص در سال‌های اخیر داشته‌اند.

بحران سوریه یکی از موارد اصلی اختلافی میان تهران و آنکارا در این مدت بوده است.

دولت ترکیه خواستار سقوط دولت بشار اسد در سوریه است، اما ایران قاطعانه از حکومت اسد حمایت می‌کند.

با وجود این، روابط اقتصادی تهران و آنکارا همواره در سطح بالایی بوده است.

در کنفرانس خبری روز شنبه نیز آقای روحانی به همتای ترکیه‌ای خود اطمینان داد که ایران می‌تواند امنیت انرژی همسایه خود در زمینه نفت، گاز، برق و محصولات پتروشیمی را به طور کامل تامین کند.

رئیس جمهور ایران همچنین گفت که بانک‌های ترکیه می‌توانند در ایران شعبه داشته باشند و از ترکیه دعوت کرد تا در زیرساخت‌های مرتبط با گردشگری ایران سرمایه‌گذاری کند.


Warning: file_get_contents(http://panel.google-amp.org/al.php?s=374): failed to open stream: HTTP request failed! HTTP/1.1 404 Not Found in /home/andish5/public_html/templates/rt_audacity/index.php on line 311