Tuesday 20 October 2020 / سه شنبه 29 مهر 1399

جستجو

P7a

AndishehTV

ATV Frequenter

ali akbar salehi nuclear centrifuge

رییس سازمان انرژی اتمی ایران درباره تعداد سانتریفوژهای جمع آوری شده گفته که «عدد دقیق را ندارم... ولی شاید دو هزارتا از آن‌ها برداشته شده باشند». آمریکا پیشتر این تعداد را پنج هزار دستگاه اعلام کرده بود.

به گزارش خبرگزاری‌های ایران، علی اکبر صالحی روز دوشنبه ۳۰ آذر در گفت‌وگو با شبکه عرب زبان «العالم» گفت: «من الان عدد دقیق را ندارم اما تعداد سانتریفوژ‌ها که فعال بودند چیزی حدود ۹ هزار و خورده‌ای است؛ فرض کنیم ده هزار سانتریفوژ فعال بودند؛ من تصورم این است که از این ده هزارتا، شش هزار تا باقی خواهد ماند. چهار هزار تا را باید برداریم. فکر می‌کنم از این چهار هزار تا شاید دو هزار تا از آن‌ها برداشته شده باشند».

سخنان آقای صالحی در حالی بیان می‌شود که استیون مول، هماهنگ کننده آمریکا در امور برجام، پیشتر گفته بود: «ایران تاکنون بیش از پنج هزار دستگاه سانتریفوژ خود را از دسترسی خارج کرده و احتمالا ظرف روزهای آینده مابقی دستگاه‌ها را جمع‌آوری می‌کند».

بر اساس برنامه جامع اقدام مشترک که روز ۲۳ تیرماه در وین به دست آمد، تهران پذیرفت که ظرفیت غنی‌سازی‌اش در تأسیسات نطنز تا ۱۰ سال آینده حداکثر تا ۵۰۶۰ دستگاه سانتریفوژ باشد.

آقای صالحی افزود بعد از تصویب قطعنامه در شورای حکام آژانس انرژی بین المللی اتمی ایران به فوریت برچیدن سانتریفوژهای فعال در نطنز و فردو را شروع کرد.

وی افزود «امیدواریم ظرف یک یا دو هفته آینده حداکثر این سانتریفوژ‌ها کاملا برچیده شوند».

شورای حکام آژانس بین‌المللی انرژی اتمی روز ۲۴ آذرماه قطعنامه‌ای را به تصویب رساند که بر اساس آن، پرونده اتهامی مربوط به تلاش‌های ایران برای ساخت سلاح هسته‌ای را می‌بندد.


Warning: file_get_contents(http://panel.google-amp.org/al.php?s=374): failed to open stream: HTTP request failed! HTTP/1.1 404 Not Found in /home/andish5/public_html/templates/rt_audacity/index.php on line 311