Thursday 29 October 2020 / پنجشنبه 8 آبان 1399

جستجو

P7a

AndishehTV

ATV Frequenter

organisation of islamic cooperation

شرکت‌کنندگان در اجلاس جده در بیانیه مشترکی، حمله به اماکن دیپلماتیک عربستان سعودی در ایران را محکوم کرده‌اند.بیانیه جده حمله به سفارت سعودی را فرقه‌گرایانه توصیف کرده استدر این بیانیه، که متن آن در دوازده بند در پایگاه اطلاع‌رسانی این سازمان درج شده، "تجاوز به اماکن دیپلماتیک عربستان سعودی در تهران و مشهد محکوم" و این اقدام نقض فاحش کنوانسیون‌های ژنو و وین راجع به حفاظت از اماکن سیاسی و مغایر قوانین و حقوق بین‌الملل دانسته شده است. همچنین گفته شده که این حملات مغایر منشور سازمان همکاری اسلامی و منشور سازمان ملل متحد است که با هدف پیشبرد روابط دوستانه، احترام متقابل و همکاری بین کشورهای عضو ایجاد شده‌اند.


وزیران خارجه کشورهای عضو سازمان همکاری اسلامی "بیانیه‌های تحریک آمیز در مورد اجرای حکم قضایی علیه مرتکبان جنایات تروریستی در مملکت عربستان سعودی" را نیز محکوم و مردود دانسته و این بیانیه‌ها را به منزله دخالت مستقیم در امور داخلی یک کشور عضو دانسته‌اند.
در بخش دیگری از این بیانیه، جمهوری اسلامی ایران به خاطر "دخالت در امور داخلی کشورهای منطقه و سایر کشورهای عضو (شامل بحرین، یمن، سوریه و سومالی) و ادامه حمایت از تروریسم" محکوم شده و در همان حال از "اقدامات عربستان سعودی و سایر کشورهای عضو در مقابله با تروریسم در تمامی اشکال و ابعاد آن بدون توجه به منشا و اهداف آن" حمایت به عمل آمده است.
بیانیه اجلاس جده با یادآوری محکومیت حمله به سفارت سعودی از سوی سازمان ملل و برخی دیگر از نهادهای بین‌المللی، خواستار "محکومیت انگیزه‌های فرقه گرایانه این اقدام و آثار ویرانگر و جدی آن برای امنیت کشورهای عضو و صلح و امنیت جهانی" شده است. این بیانیه از کشورهای عضو و جامعه جهانی خواسته است برای جلوگیری از تکرار چنین وقایعی در آینده اقدامات لازم را انجام دهند.
در پایان این بیانیه آمده است که هیات نمایندگی جمهوری اسلامی ایران این بیانیه را رد کرده و گفته است که هیچ ارتباطی با آن ندارد، هیات نمایندگی جمهوری لبنان نیز گفته است که از این بیانیه فاصله می‌گیرد و هیات نمایندگی الجزایر گنجاندن بند پنجم بیانیه در مورد اقدامات عربستان و سایر دولت‌ها برای مقابله با تروریسم را از لحاظ فنی محل ایراد دانسته است.
در حالی که اجلاس فوق‌العاده سازمان همکاری اسلامی حمله به اماکن دیپلماتیک سعودی در ایران را محکوم و ایران را به مداخله در امور داخلی کشورهای دیگر متهم کرده، معاون وزیر خارجه ایران این اجلاس را به خاطر محکوم کردن حمله به سفارت عربستان سعودی مورد انتقاد قرار داده است.
عباس عراقچی، معاون وزارت خارجه در سخنانی در اجلاس فوق‌العاده وزیران خارجه کشورهای عضو سازمان همکاری اسلامی از اینکه این اجلاس به جای موضعگیری علیه اسرائیل، حادثه حمله به اماکن دیپلماتیک عربستان در ایران را محکوم کرده ابراز تاسف کرد.
سازمان همکاری اسلامی ۵۷ عضو دارد و اجلاس فوق‌العاده وزیران خارجه کشورهای عضو این سازمان به منظور رسیدگی به این حادثه در جده تشکیل شد.
عراقچی، که به عنوان نماینده ایران در اجلاس جده شرکت کرده، گفت که دولت ایران این حمله را محکوم کرده و تحقیقاتی را برای شناسایی و مجازات عاملان آن به جریان انداخته است. وی گفت که نتیجه این تحقیقات به زودی اعلام خواهد شد.
عراقچی ابراز تاسف کرد از اینکه سازمان همکاری اسلامی به حمله به سفارت به سرعت واکنش نشان داده اما به درخواست فلسطینیان برای بررسی "حملات" اسرائیل به مسجد الاقصی وقعی ننهاده است.
وی همچنین سازمان همکاری اسلامی را متهم کرد که در مقابل مسائلی مانند "مقابله با تروریسم، افراط‌گرایی و فرقه‌گرایی" سکوت اختیار کرده "حال آنکه همگان از علل و ریشه‌های این مشکلات و نقش برخی کشورهای خاص در ایجاد آن به خوبی مطلع‌ هستند." برخی مقامات و رسانه‌های دولتی ایران صراحتا یا تلویحا عربستان سعودی را به کمک به شکل‌گیری و حمایت از گروه‌های اسلامگرای افراطی متهم کرده‌اند.
سازمان همکاری اسلامی تا سال ۲۰۱۱ سازمان کنفرانس اسلامی خوانده می‌شد و هشتمین اجلاس سران آن در سال ۱۳۷۶ در تهران برگزار و ریاست دوره‌ای آن به ایران واگذار شد. دبیرخانه این سازمان در جده، عربستان سعودی واقع است و کشورهای عضو معمولا نماینده‌ای نزد دبیرخانه دارند.
هم‌رسانی چگونه می‌توانید این مطلب را به دیگران برسانید


Warning: file_get_contents(http://panel.google-amp.org/al.php?s=374): failed to open stream: HTTP request failed! HTTP/1.1 404 Not Found in /home/andish5/public_html/templates/rt_audacity/index.php on line 311