Thursday 29 October 2020 / پنجشنبه 8 آبان 1399

جستجو

P7a

AndishehTV

ATV Frequenter

Final Iran presidential candidates

شورای نگهبان ایران صلاحیت شش نامزد را برای انتخابات ریاست جمهوری ایران تایید کرد. حسن روحانی رئیس جمهوری ایران و ابراهیم رئیسی جزو تایید شدگان هستند اما صلاحیت محمود احمدی نژاد رئیس جمهوری سابق ایران تایید نشد.


وزارت کشور ایران در اطلاعیه ای پنجشنبه شب ۳۱ فروردین اسامی افراد تایید صلاحیت شده را به این شرح اعلام کرد:

۱- سید مصطفی آقا میرسلیم

۲- اسحاق جهانگیری کوشایی

۳- حسن روحانی

۴- سید ابراهیم رئیسی ساداتی

۵- محمدباقر قالیباف

۶- سید مصطفی هاشمی طبا

براساس قانون اساسی جمهوری اسلامی ایران، وظیفه نظارت بر انتخابات بر عهده شورای نگهبان است. این شورا از میان داوطلبان نامزدی در انتخابات معمولا چند نفر را برای رقابت بر می گزیند که در هشتمین دوره انتخابات ریاست جمهوری در سال ۸۰، این شورا ده نامزد را تایید صلاحیت کرد.
رد صلاحیت سلیقه ای اصلی ترین انتقاد به شورای نگهبان است. برخی نهاد های بین المللی و ایالات متحده، عملکرد این شورا را در تناقض با انتخابات آزاد و عادلانه می دانند.
در همین انتخابات در حالی صلاحیت محمد غرضی رد شده که در دوره قبل او تایید صلاحیت شده بود.

رد صلاحیت احمدی نژاد

مشهور ترین نامزد این دوره توسط شورای نگهبان رد صلاحیت شد، محمود احمدی نژاد رئیس جمهوری سابق ایران است. آقای احمدی نژاد که از سال ۸۴ تا ۹۲ در دو دوره رئیس جمهوری ایران بود، از سوی شورای نگهبان برای این دوره انتخابات رد صلاحیت شد.
به این ترتیب، او نیز به روسای جمهوری پیوست که رد صلاحیت شده اند. از روسای جمهوری سابق ایران، ابوالحسن بنی صدر که به خارج از ایران فرار کرد. محمدعلی رجایی کشته شد. غیر از علی خامنه ای که رهبر فعلی ایران است، سایر روسای جمهوری ایران هر کدام با ممانعت هایی بعد از دوره شان مواجه شدند.
اکبر هاشمی رفسنجانی که دو دوره از سال ۶۸ تا ۷۶ رئیس جمهوری بود، در سال ۹۲ در انتخابات توسط شورای نگهبان رد صلاحیت شد.
محمد خاتمی که از سال ۷۶ تا ۸۴ رئیس جمهوری بود، هرچند هرگز در انتخاباتی رد صلاحیت نشد اما با محدودیتهایی مواجه شد. از جمله او در تلویزیون ایران ممنوع التصویر است و ضمن اجازه سفر های استانی را ندارد.
محمود احمدی نژاد نیز که هشت سال رئیس جمهوری بود، در این انتخابات رد صلاحیت شد.


Warning: file_get_contents(http://panel.google-amp.org/al.php?s=374): failed to open stream: HTTP request failed! HTTP/1.1 404 Not Found in /home/andish5/public_html/templates/rt_audacity/index.php on line 311