Thursday 22 October 2020 / پنجشنبه 1 آبان 1399

جستجو

P7a

AndishehTV

ATV Frequenter

Hoor Al Azim

به گفته معاون محیط طبیعی اداره کل حفاظت محیط زیست خوزستان، شکستگی خط لوله انتقال نفت و آلودگی نفتی تالاب هورالعظیم منجر به تلف شدن بسیاری از پرندگان و آبزیان این تالاب شده است.

به گزارش خبرگزاری جمهوری اسلامی ایران (ایرنا)، عادل مولا، معاون محیط طبیعی اداره کل حفاظت محیط زیست خوزستان گفت ۱۶ مهرماه جاری، خط لوله انتقال نفت از هورالعظیم به اهواز که به شرکت نفت اروندان (میدان نفتی آزادگان جنوبی) تعلق داشت دچار شکستگی شد و مقدار زیادی نفت از طریق یکی از کانال‌های فرعی وارد بخش جنوبی تالاب هورالعظیم شد.


به گفته او این خط لوله دو روز بعد تعمیر شده است اما آلودگی نفتی هنوز در منطقه وجود دارد که افزون بر آلوده کردن هورالعظیم تعداد بیشماری از پرندگان و آبزیان را نیز از بین برده است.
او با اشاره به این که شرکت نفتی باید خسارت وارد شده به محیط را به‌صورت جریمه پرداخت کند افزود: «با توجه به حساسیت بالای تالاب به‌ویژه اهمیت و تنوع زیستی منحصربه‌فرد هورالعظیم، باید ایمنی در خطوط انتقال چند برابر و پاکسازی محیط نیز با سرعت بیشتری انجام شود، زیرا آلودگی نفتی علاوه بر خسارت به تالاب، زیستمندان (جانداران) را نیز از بین می‌برد.»
تالاب هورالعظیم یا هورالهویزه، هورالحمار و هورالمرکزی سه بخش عمده مجموعه تالاب‌های بین‌النهرین در حد فاصل بین دو کشور ایران و عراق است که بخش ایرانی آن به نام هورالعظیم ۱۲۵ هزار هکتار وسعت دارد. در این تالاب در مجموع ۱۲ گونه ماهی کمیاب زیست می‌کنند.
از سال ۱۳۸۷ بیش از هفت هزار هکتار از اراضی تالاب به‌منظور انجام عملیات اکتشاف و بهره‌برداری نفت به‌مدت ۳۰ سال به وزارت نفت واگذار شد.
عملیات اکتشاف و استخراج نفت که شامل جاده‌سازی، قطعه قطعه شدن تالاب، حفاری، انتقال، استفاده از مواد شیمیایی حین حفاری، گل حفاری، پسماندها و بقایای مواد نفتی و کنده‌های حفاری می‌شوند از جمله آلودگی‌هایی است که فعالیت‌های نفتی در این سال‌ها به هورالعظیم تحمیل کرده است.
افزون بر آلودگی نفتی، خشک کردن تعمدی تالاب توسط وزارت نفت نیز باعث نابودی جانداران تالاب شده است. به‌تازگی نیز هزاران قطعه ماهی در این تالاب به‌صورت ناگهانی تلف شده‌اند که علت دقیق آن هنوز مشخص نشده است. I would like to emphasize that dumps shop has many distinctive features
خشک شدن هورالعظیم چه در ایران و چه در عراق وقوع توفان‌های شن را افزایش داده است و باعث شده استان خوزستان با گرد و غبارهای بسیاری مواجه شود


Warning: file_get_contents(http://panel.google-amp.org/al.php?s=374): failed to open stream: HTTP request failed! HTTP/1.1 404 Not Found in /home/andish5/public_html/templates/rt_audacity/index.php on line 311