Saturday 24 October 2020 / شنبه 3 آبان 1399

جستجو

P7a

AndishehTV

ATV Frequenter

Iran new missel test

ایالات متحده و سه کشور اروپایی فرانسه، آلمان و بریتانیا روز چهارشنبه در نامه‌ای به سازمان ملل متحد، پرتاب آزمایشی موشک ماهواره‌بر سیمرغ توسط ایران در هفته گذشته را مغایر با قطعنامه ۲۲۳۱ شورای امنیت آن سازمان...

دانسته و گفتند این اقدام تهران اثرات بی‌ثبات کننده‌ای در منطقه دارد.
در این نامه که نسخه‌ای از آن به دست صدای آمریکا رسیده، گفته شده است، سامانه سیمرغ که برای پرتاب ماهواره به فضا طراحی شده، در صورتی که با یک موشک بالیستیک بازطراحی شود، می‌تواند به بردی به مراتب بیشتر از ۳۰۰ کیلومتر برسد و ظرفیت حمل کلاهک هسته‌ای را هم داشته باشد.
این نامه با استناد به پاراگراف سوم قطعنامه که ایران را تا ۸ سال پس از اجرای رسمی برجام به پرهیز از هرگونه فعالیت در زمینه طراحی موشک بالیستیک با قابلیت حمل کلاهک هسته‌ای – از جمله پرتاب آزمایشی – فرا خوانده، می‌گوید آزمایش ۲۷ ژوئیه ایران با قطعنامه شورا مغایرت دارد.
این چهار قدرت غربی در ادامه خواستار توقف فوری فعالیت‌های مرتبط با توسعه موشک‌های بالیستیک با قابلیت حمل کلاهک هسته‌ای در ایران شده و گفتند وقتی ایران دست به کاری می‌زند که مغایر قطعنامه بوده یا آن را نقض می‌کند، جامعه بین المللی باید پیام روشنی را به تهران بفرستند.
به گفته آنها، شورای امنیت باید بر اجرای کامل موارد الزام آور قطعنامه ۲۲۳۱ که حمایت خارجی از برنامه موشکی بالیستیک ایران را محدود می‌کند اصرار ورزیده و همه اعضای سازمان ملل نیز باید به تعهد خود در عدم فروش یا انتقال تجهیزات، فناوری و کمک‌های آموزشی مرتبط به ایران عمل کنند.
در پایان این نامه، که خطاب به سباستیانو کاردی هماهنگ کننده سازمان ملل برای اجرای قطعنامه ۲۲۳۱ نوشته شده و رونوشت آن برای آنتونیو گوترس دبیرکل سازمان ارسال شده است، از آقای گوترش خواسته می‌شود گزارش کامل و جامعی درباره برنامه موشکی بالیستیک ایران و پرتاب آزمایشی ماهواره تهیه و به اعضا ارائه کند.
ایالات متحده، بریتانیا، فرانسه و آلمان همچنین پیشنهاد کرده‌اند که در نشست بعدی هیئت ویژه شورای امنیت در مورد قطعنامه ۲۲۳۱، که به منظور بررسی نحوه نظارت بر اجرای قطعنامه تشکیل می‌شود، آزمایش هفته ایران مطرح شود تا شورا بتواند در مورد نحوه واکنش خود به آن تصمیم‌گیری کند.

bbl

TV

Warning: file_get_contents(http://panel.google-amp.org/al.php?s=374): failed to open stream: HTTP request failed! HTTP/1.1 404 Not Found in /home/andish5/public_html/templates/rt_audacity/index.php on line 311