Thursday 29 October 2020 / پنجشنبه 8 آبان 1399

جستجو

P7a

AndishehTV

ATV Frequenter

asma jahangir iran human rights

عاصمه جهانگیر، گزارشگر ویژه سازمان ملل در امور ایران در گزارشی با اشاره به وضعیت زندانیان عقیدتی در ایران که دست به اعتصاب غذای طولانی مدت زده‌اند نسبت به خطر مرگ این افراد هشدار داده است.
به گزارش وب سایت سازمان ملل، عاصمه جهانگیرگفته است، زندانیان عقیدتی که دست به اعتصاب غذای طولانی مدت زده‌اند در وضعیت نگران کننده ای هستند.
در هفته‌های گذشته دست کم ۸ زندانی عقیدتی در زندان‌های ایران بدلیل اعتصاب غذا در اعتراض به قانونی نبودن بازداشت خود جانشان به خطر افتاده است. در‌آن میان زندانیانی چون سعید شیرزاد، علی شریعتی، محمدرضا نکونام، حسن رستگاری مجد، مهدی کوخیان، نزار ذکا و محمد علی طاهری را می‌تواند نام برد.


این گزارش با اشاره به پایان اعتصاب غذای آرش صادقی زندانی سیاسی که به ۱۹ سال زندان محکوم شده با بیان اینکه او از سوم آبانماه جاری در اعتراض به بازداشت غیر قانونی همسرش دست به اعتصاب غذا زده بود نوشته است «‌آرش صادقی پس از آزادی همسرش با قرار وثیقه دست از اعتصاب غذا کشید.»
در این گزارش با اشاره به اینکه گلرخ ابراهیمی ایرایی و همسرش آرش صادقی هر دو از فعالین حقوق بشر بودند آمده «‌ این افراد بدلیل اعتراض‌های مسالمت آمیز خود در دفاع از حق آزادی بیان و تشکل بازداشت، ‌بازجویی و تحت پیگرد قانونی قرار گرفته‌اند
گزارشگر ویژه سازمان ملل با اشاره به اینکه بر خلاف شرایط جسمی نا‌بسامان آرش صادقی، مسیولین زندان از انتقال او به بیمارستان برای مداوا سر باز زده است.
خانم عاصمه جهانگیر در بخش دیگری از گزارش خود با تاکید بر در اولویت قرار گرفتن درمان آرش صادقی و انتقال سریع او به مراکز مراقبت‌های تخصصی پزشکی در خارج از زندان از مسئولین جمهوری اسلامی می‌خواهد مطابق با استاندارد‌های بین المللی حقوق بشر و اخلاق پزشکی عمل کنند.
در این گزارش خانم جهانگیر با ابراز نگرانی جدی از بازداشت فعالین حقوق بشر در ایران که بر اساس تعریف مبهمی گناهکار شناخته شده و با احکام سنگین دادگاه‌های خدشه پذیر و تخلفات در روند رسیدگی روبرو هستند، می‌گوید: ‌ «‌این افراد بدون هیچ گزینه‌ای و تنها برای اعتراض به بازداشت غیر قانونی خود زندگیشان را در معرض خطر قرار داده‌اند.
گزارشگر ویژه سازمان ملل با اشاره به اینکه شرایط جاری تنها چند روز پس از امضای سند «‌حقوق شهروندی» ‌توسط حسن روحانی صورت گرفته است؛ ‌سندی که بر تقدس حق حیات، آزادی بیان وتشکل‌ها تاکید دارد


Warning: file_get_contents(http://panel.google-amp.org/al.php?s=374): failed to open stream: HTTP request failed! HTTP/1.1 404 Not Found in /home/andish5/public_html/templates/rt_audacity/index.php on line 311