Friday 30 October 2020 / جمعه 9 آبان 1399

جستجو

P7a

AndishehTV

ATV Frequenter

rafsanjani ceremony

پیکر هاشمی رفسنجانی در مقبره آیت‌الله خمینی به خاک سپرده شد

به گزارش خبرگزاری‌های داخلی ایران، مراسم تشییع پیکر علی‌اکبر هاشمی رفسنجانی، ساعت ۸ و ۳۰ دقیقه صبح روز سه‌شنبه ۲۱ دی ماه (۱۰ ژانویه) در دانشگاه تهران آغاز شد.
مراسم مذهبی "نماز میت" بر سر پیکر هاشمی را آیت‌الله خامنه‌ای، رهبر جمهوری اسلامی ، اقامه کرد.
علی خامنه‌ای بخشی از نماز میت را حذف کرد و آن عبارت که «ما جز خوبی از او چیزی نمی‌دانیم» را که بخشی از نماز میت است برای هاشمی رفسنجانی نخواند.


حسین مرعشی، از نزدیکان خانواده هاشمی گفته است که مراسم شب هفتم اکبر هاشمی رفسنجانی در آرامگاه آیت‌الله خمینی برگزار خواهد که تنها مراسم ترحیم از سوی خانواده در تهران خواهد بود.
به گفته آقای مرعشی قرار است مراسم بزرگداشت آقای رفسنجانی در شهرهای قم، رفسنجان و کرمان نیز برگزار شود.
همچنین قرار است روز چهارشنبه (فردا) مراسم ترحیمی از سوی آیت‌الله علی خامنه‌ای در بیت او برگزار شود.
با وجود دعوت حامیان حکومت برای حضور نیروهای «حزب اللهی» در مراسم تشییع و جلوگیری از اینکه معترضان زیر تابوث هاشمی را بگیرند، شعارهای سیاسی در حمایت از رهبران جنبش سبز و خاتمی و همچنین در انتقاد به عملکرد صدا و سیما داده شده است.
در برخی از خیابان‌ها شهروندان شاهد دستگیری معترضان بوده‌اند.بسیجی‌های موتوسوار با شعار «حیدر حیدر» ایجاد رعب و وحشت می‌کردند.
در تشییع جنازه آقای هاشمی شعارهایی هم در اعتراض به صدا و سیما سر داده شد.
وعلی عسگری رئيس صدا و سیمای جمهوری اسلامی ایران در مراسم خاک‌سپاری هاشمی رفسنجانی مورد انتقاد تند مردم قرار گرفت.
این در حالیست که در گزارش زنده تلویزیون حکومتی ایران (شبکه خبر) از مراسم تشییع اکبر هاشمی رفسنجانی، برای لحظاتی صدای شعارهای حمایت از محمد خاتمی و میرحسین موسوی شنیده شد. به دنبال این اتفاق صدای محیطی قطع شد و تصاویری همراه با «مارش عزا» پخش شد.
خبرگزاری ایلنا گزارش داده که به دلیل هجوم جمعیت چندین داربست مقابل دانشگاه تهران شکسته شده است.
خبرگزاری کار ایران، ایلنا خبر داده که موتورهای سنگین نیروی انتظامی در حوالی میدان حسن‌آباد تهران مردمی را که به سمت مقبره آیت‌الله خمینی در حال حرکت بودند متفرق کرده‌اند.
بر اساس این گزارش، نیروهای انتظامی چند نفر را نیز دستگیر کرده‌اند که یک عکاس نیز در میان آنها حضور داشته است.
بر اساس برخی از گزارش‌ها، در خیابان‌های تهران میان برخی از معترضان و نیروهای لباس شخصی درگیری‌هایی پیش آمد و برخی دستگیر شده‌اند.
حسینعلی امیری، معاون پارلمانی رئیس‌جمهور با استناد به آمار استانداری تهران گفته است که در زمان حضور پیکر هاشمی رفسنجانی در دانشگاه تهران، دو و نیم میلیون نفر در این محل حضور داشته‌اند.
رئیس کمیسیون نامگذاری شورای شهر تهران از بررسی نامگذاری خیابانی به نام «آیت الله هاشمی رفسنجانی» خبر داد


Warning: file_get_contents(http://panel.google-amp.org/al.php?s=374): failed to open stream: HTTP request failed! HTTP/1.1 404 Not Found in /home/andish5/public_html/templates/rt_audacity/index.php on line 311