Thursday 29 October 2020 / پنجشنبه 8 آبان 1399

جستجو

P7a

AndishehTV

ATV Frequenter

persian cheetah

معاون دفتر توسعه ملل متحد از کمک ۴۷ هزار دلاری سازمان ملل برای حفظ و صیانت از یوز ایرانی خبر داد.

آنا ماری کارلسون روز دوشنبه ۱۲ مهر در حاشیه مراسم اهداء کمک مالی جدید بیمه یوزپلنگ ایرانی از اعطای این کمک اظهار خوشحالی کرده است.

خانم کارلسون به خبرگزاری صدا و سیما گفته که این کمک «اتفاق مهمی برای یوزپلنگ ایرانی است» و « پروژه حفظ و صیانت از یوز ایرانی نباید متوقف شود.»

پروژه حفاظت از یوز ایرانی به گفته این مقام سازمان ملل در حال حاضر با محور‌ «کار با جوامع محلی» و «تقویت و حمایت از محیط بانان» در ایران در حال اجرا است.

«پایش و کارهای تحقیقاتی برای مناطق حفاظت شده» و «جلب و جذب سازمان‌های مردم نهاد و انجمن حفاظت از حیات وحش» از دیگر محور‌های این پروژه اعلام شده است.

کارلسون در بخش دیگری از سخنان خود به زندگی «سخت» ۱۲۶ هزار محیط‌بان در ایران اشاره کرده که «حمایت از آنان بسیار اندک است.»

سازمان ملل اردیبهشت ماه امسال تفاهم‌نامه بیمه جامع یوزپلنگ ایرانی با سازمان حفاظتِ محیط زیست را امضاء کرده که براساس آن این سازمان متعهد شده برای حفاظت از این گونه در معرض انقراض٬ با محیط زیست ایران همکاری کند.

براساس این تفاهم‌نامه، شرکت بیمه‌گر موظف شده به ازای مرگ هر قلاده یوزپلنگ ایرانی در حوادثی که یک طرف آن انسان باشد ۵۰ میلیون تومان خسارت بپردازد.

گری لوئیس نماینده سابق دفتر توسعه ملل متحد در ایران نیز در آن زمان اعلام کرده بود پروژه حفاظت از یوزپلنگ ایرانی از ۱۵ سال پیش با همکاری دولت ایران اجرایی شده است.

آقای لوئیس گفته بود که «براساس این یادداشت تفاهم نامه همکاری خسارتی که شرکت بیمه‌گر دراختیار دفتر توسعه ملل متحد در تهران قرار می‌دهد٬ باید صرف برطرف کردن تهدیدات یوزپلنگ ایرانی شود.»

یوزپلنگ ایرانی یکی از بزرگ‌ترین زیرگونه‌های پلنگ است که در فهرست جانوران «در معرض خطر انقراض» قرار دارد.

سازمان حفاظت محیط زیست، دفتر توسعه ملل متحد و تعدادی دیگر از سازمان‌های ملی و بین‌المللی از سال ۱۳۸۰ با همکاری یکدیگر به حفاظت از این گونه شاخص در قالب پروژه حفاظت از یوزپلنگ اسیایی مشغول هستند.

خبرگزاری صدا و سیما گزارش کرده که بررسی‌ها نشان می‌دهد در این مدت٬ این پروژه به تنهایی توانسته است روند انقراض این گونه را در ایران با کمک روش‌های علمی حفاظت کند.

براساس اعلام هومن جوکار٬ مدیر پروژه حفاظت از یوزپلنگ آسیایی در ایران در حال حاضر تخمین زده می‌شود که تنها ۵۰ قلاده از این گربه‌سان در کشور وجود داشته باشد.


Warning: file_get_contents(http://panel.google-amp.org/al.php?s=374): failed to open stream: HTTP request failed! HTTP/1.1 404 Not Found in /home/andish5/public_html/templates/rt_audacity/index.php on line 311