Thursday 21 June 2018 / پنجشنبه 31 خرداد 1397

جستجو

P7a

AndishehTV

header 7

اخبار ایران

پوتین ممنوعیت همکاری غنی‌سازی با ایران را لغو کرد

خبرگزاری فرانسه گزارش می‌دهد که ولادیمیر پوتین روز دوشنبه دوم آذر و در آستانه ورود خود به تهران ممنوعیت موجود برای همکاری شرکت‌های روسی در کارخانه‌های غنی‌سازی اورانیوم در ایران را لغو کرده‌است.iran russia nuclear

بنا بر این گزارش، بر طبق فرمانی که آقای پوتین روز دوشنبه امضا کرده شرکت‌های روسی از این پس می‌توانند در سایت غنی‌سازی فردو کار کرده و به تهران برای بازطراحی رآکتور هسته‌ای اراک کمک کنند.

شرکت‌های روسی هم‌چنین از این پس می‌توانند به فعالیت‌های مربوط به صادرات اورانیوم غنی‌شده ایران، تا بیش از ۳۰۰ کیلوگرم، بپردازند که در قبال آن، ایران مقادیری اورانیوم غنی‌نشده دریافت خواهد کرد.

روسیه عضو گروه موسوم به ۱+۵ بود که مذاکرات میان آن کشور و مقام‌های دولت حسن روحانی، در نهایت به توافق اتمی منتهی شد؛ توافقی که هدف از آن محدود کردن برنامه هسته‌ای تهران در برابر لغو تحریم‌های بین‌المللی است.

روسیه؛ آماده صادرات به ایران

خبرگزاری فرانسه می‌گوید مسکو در پی افزایش روابط تجاری با ایران است؛ در حالی‌که شرکت‌های داخلی آن کشور در انتظار پایان تحریم‌های ایران هستند.

روزنامه وال‌استریت‌جورنال نیز اول آذر ماه در گزارشی گفته است شرکت‌های روسی، خود را برای صادراتی به ارزش ۲۱ میلیارد دلار به ایران آماده کرده و منتظر لحظه لغو تحریم‌ها هستند.

به نظر می‌رسد مسئله فروش دست‌کم ۱۰۰ هواپیمای مسافربری شرکت سوخو به ایران نیز قطعی شده است؛ چرا که ایلیا تاراسنکو، رئیس بخش غیرنظامی این شرکت، گفته است «آماده صادرات هواپیماها به ایران، پس از لغو تحریم‌ها هستیم».

Read more ...

تمجید رهبر ایران از شخصیت پوتین و مواضع روسیه

آیت‌الله خامنه‌ای، رهبر جمهوری اسلامی، در دیدار با ولادیمیر پوتین، رئیس‌جمهور روسیه، او را «شخصیتی برجسته» با «موضع‌گیری‌های مبتکرانه» خواند و از سیاست‌های منطقه‌ای روسیه «به‌ویژه در مورد سوریه» تمجید کرد.khamenei potin iran

بر اساس گزارش خبرگزاری‌های ایران، رئیس‌جمهور روسیه که برای شرکت در سومین نشست سران مجمع کشورهای صادرکننده گاز به تهران سفر کرده، مستقیماً از فرودگاه به دیدار رهبر جمهوری اسلامی رفت تا برای دومین بار در یک دهه گذشته با او دیدار کند.
پوتین پس از دیدار دو ساعته خود با آیت‌الله خامنه‌ای به او یک نسخه قرآن قدیمی هدیه داده استپوتین پس از دیدار دو ساعته خود با آیت‌الله خامنه‌ای به او یک نسخه قرآن قدیمی هدیه داده است

​در این دیدار که به گزارش سایت اطلاع‌رسانی آیت‌الله خامنه‌ای، «حدود دو ساعت» به طول کشید، رهبر ایران به تمجید از شخص ولادیمیر پوتین پرداخت و او را «شخصیتی برجسته در دنیای امروز» خواند که موضع‌گیری‌هایش «به ویژه در یک سال و نیم اخیر» در مسائل مختلف «خوب و مبتکرانه» بوده است.

او گفت که پوتین توانسه است «تلاش همیشگی» آمریکایی‌ها را برای «منفعل کردن» رقبای خود «خنثی» کند.

رهبر ایران علاوه بر این سیاست‌های منطقه‌ای روسیه به ویژه در موضوع سوریه را «تأثیرگذار» خواند و از آن «تمجید» کرد.

دیدار پیشین ولادیمیر پوتین و آیت‌الله خامنه‌ای در حاشیه سفر سال ۸۶ پوتین به تهران برای شرکت در اجلاس سران کشورهای حاشیه خزر انجام شده بود.

Read more ...

ابراز«نگرانی عمیق» کمیته مجمع عمومی سازمان ملل از نقض حقوق بشر در ایران

کمیته حقوق بشر مجمع عمومی سازمان ملل متحد روز پنجشنبه ۲۸ آبان با تصویب قطعنامه‌ای «نگرانی عمیق» خود را از نقض حقوق بشر در جمهوری اسلامی ایران ابراز کرده است.iran human rights UN

این قطعنامه همچنین از «سرکوب» فعالان مدنی، روزنامه نگاران و مخالفان و افزایش تصاعدی شمار اعدام  ها در ایران انتقاد کرده است.

به گزارش رویترز، این قطعنامه غیر الزام آور توسط کانادا تهیه شده بود به کمیته سوم مجمع عمومی که ۱۹۳ عضو دارد، ارائه شد. قرار است که این قطعنامه در مجمع عمومی مطرح شود.

طبق این گزارش، ۷۶ کشور به این قطعنامه رأی مثبت و ۶۸ کشور نیز رأی ممتنع دادند و در مقابل ۳۵ کشور به آن رأی منفی دادند. کشورهای اروپایی و آمریکا از این قطعنامه حمایت کردند و در مقابل روسیه، چین و سوریه از جمله کشورهایی بودند که به این قطعنامه رای منفی دادند.

این قطعنامه از ایران خواسته است: به «محدودیت‌های گسترده و جدی در قانون و در عمل برای آزادی بیان، ابراز عقیده و حق برگزاری تجمع‌های مسالمت آمیز» شهروندان پایان دهد.

این قطعنامه می‌گوید: آزار، ارعاب و بازداشت‌های خودسرانه فعالان مدنی، روزنامه نگاران و مخالفان در ایران همچنان ادامه دارد.

در بخش دیگری از این قطعنامه از افزایش شمار اعدام در ایران ابراز نگرانی شده است. این قطعنامه همچنین از اعدام کسانی که به هنگام ارتکاب جرم زیر ۱۸ سال بوده‌اند، انتقاد کرده است.

این در حالی است که غلامحسین دهقانی، معاون نماینده دائم ایران در سازمان ملل در واکنش گفته است: این قطعنامه با انگیزه های سیاسی به طور گزینشی واقعیت ها را تحریف کرده است و بیانگر چیزی جز گمانه زنی های بی‌پایه ضد ایرانی نیست.

غلامحسین دهقانی، به شدت از کانادا انتقاد کرده و گفته است: اتاوا تعمدا به سیاست‌های تحریک آمیز خود علیه ایران ادامه می‌دهد.

پیشتر‌ بان گی‌مون، دبیر کل سازمان ملل متحد، در گزارشی به هفتادمین مجمع عمومی سازمان ملل متحد، ایران را به «نقض حقوق بشر در ابعاد گسترده» متهم کرده بود.

این گزارش به موارد «آشکار» نقض حقوق زنان، سانسور حکومتی و ایجاد محدودیت برای رسانه‌ها، فیلترینگ اینترنتی، تحدید آزادی بیان، اعمال فشار بر انجمن‌های کارگری، تبعیض علیه اقلیت‌های مذهبی و قومی، بازداشت فعالان و کنشگران حقوق بشر، اعدام در ملاء عام و صدور حکم اعدام برای نوجوانانی که پیش از سن ۱۸ سالی مرتکب جرم شده‌اند، اشاره داشت.

واکنش ایران به قطعنامه حقوق بشر: جامعه ایران بسته و تک‌صدایی نیست

نمایندگی دائم جمهوری اسلامی در سازمان ملل با حمله شدید به کانادا به خاطر ارائه قطعنامه محکومیت نقض حقوق بشر در ایران به این سازمان گفت که به تصویر کشیدن جامعه ایران به عنوان «جامعه‌ای بسته و تک‌صدایی... کاملا اشتباه است».gholamhosein dehghani

واحد مرکزی خبر ایران گزارش داد که غلامحسین دهقانی، معاون نمایندگی ایران در سازمان ملل متحد، روز پنج‌شنبه، ۲۸ آبان، در نشست کمیته سوم مجمع عمومی، هنگام طرح قطعنامه پیشنهادی کانادا علیه وضعیت حقوق بشر در ایران گفت: «ارائه قطعنامه حقوق بشر ضد ایران از سوی کانادا با اهداف سیاسی و در ادامه حمایت از صهیونیست‌هاست.»

به گفته آقای دهقانی، کانادا «نگران وضعیت حقوق بشر نیست» و «نحوه عکس‌العمل کانادا به جنایات رژیم صهیونیستی در غزه این سوال را در اذهان زنده می‌کند که... شاید کانادا از این رهگذر مانند موضوع کمیته حقوق بشر، به دنبال رسیدن به اهداف سیاسی خاصی است.»

معاون نمایندگی جمهوری اسلامی در سازمان ملل متحد گفته است که «اگر بانیان پیش‌نویس قطعنامه ضد ایران نگران حقوق بشر بودند، لازم بود قبل از هر چیز، پیش‌نویس قطعنامه‌ای را در محکومیت رژیم صهیونیستی برای ترور و کشتار مردم غیر نظامی، وارد کردن رنج و محنت بر مردم غزه و لگدمال کردن روزمره حقوق اعراب و ساکنان اراضی اشغالی ارائه می‌کردند.»

کمیته حقوق بشر مجمع عمومی سازمان ملل متحد روز پنج‌شنبه با تصویب قطعنامه‌ای «نگرانی عمیق» خود را از نقض حقوق بشر در جمهوری اسلامی ایران ابراز کرد.

این قطعنامه از «سرکوب» فعالان مدنی، روزنامه‌نگاران و مخالفان و افزایش تصاعدی شمار اعدام‌ها در ایران انتقاد کرد.

پیش‌نویس این قطعنامه توسط کانادا تهیه شده بود و اکنون قرار است که در مجمع عمومی ملل متحد نیز مطرح شود.

Read more ...

تجمع هزاران کارگر در اعتراض به طرح تجمیع بیمه‌های درمانی

هزاران کارگر با تشکیل زنجیره‌ای انسانی به دور ساختمان سازمان تامین اجتماعی مخالفت خود با طرح تجمیع بیمه‌های درمانی را اعلام کردند.iran health insurance

خبرگزاری کار ایران، ایلنا، گزارش کرده که حدود پنج هزار کارگر روز جمعه، ۲۹ آبان با برگزاری تجمعی اعتراضی از دولت خواسته‌اند «بر اساس قانون٬ استقلال مالی و اداری تمامی بخش‌های سازمان تامین اجتماعی را تضمین کند».

این تجمع که هم‌زمان با بیست‌وپنجمین مراسم سالروز تصویب قانون کار در ایران برگزار شد با انجام چندین سخنرانی و صدور قطعنامه‌ای به کار خود پایان داد.

اجرای قانون الزام و مخالفت با اعمال فشارهای وزارت بهداشت درمان و آموزش پزشکی برای ادغام بخش درمان سازمان تامین اجتماعی در طرح تحول سلامت مهم‌ترین خواسته تجمع‌کنندگان اعلام شده است.

علیرضا محجوب٬ دبیر کل خانه کارگر و رئیس فراکسیون کارگری مجلس نیز در جمع کارگران معترض حاضر شده و گفته «ما اینجا جمع شدیم تا از حقوق مصوب در قانون کار و از اموال کارگران حمایت کنیم».

آقای محجوب افزود: «ما به هیچ‌وجه موافق ادغام نیستیم و کسانی که موافق این طرح هستند بدانند که کارگران طرف حساب آنها هستند و جامعه کارگری مقابل آنها خواهد ایستاد.»

حسن صادقی٬ رئیس اتحادیه پیشکسوتان جامعه کارگری هم در این تجمع اعلام کرده «جامعه کارگری ذلت ادغام سازمان تامین اجتماعی با سایر صندوق‌های بیمه‌ای را که ورشکسته هستند بر نمی‌تابد».

صادقی افزود: «ادعای تجمیع منابع سازمان حرف بیهوده‌ای است و مسئولان وزارت بهداشت توان اداره این سازمان و مدیریت منابع را ندارند.»

Read more ...

عبدالصمد خرمشاهی: تلگرام محتوای مجرمانه را حذف نکند ‌فیلتر می‌شود

کارگروه تعیین مصادیق مجرمانه اینترنتی در ایران در مصوبه‌ای به وزارت ارتباطات هشدار داد که اگر پیام‌رسان تلگرام «ظرف مدت محدودی» اقدامات «لازم» برای حذف «محتوای مجرمانه» و خلاف «مقررات جمهوری اسلامی» را انجام ندهد فیلتر خواهد شد.abdolsamad khoramshahi

به گزارش خبرگزاری صداوسیما، عبدالصمد خرمشاهی، دبیر کارگروه تعیین مصادیق محتوای مجرمانه اینترنتی، خبر داد که این کارگروه در جلسه روز چهارشنبه، ۲۷ آبان‌ماه، خود موضوع فیلترینگ پیام‌رسان تلگرام را بررسی کرده است.

به گفته آقای خرمشاهی، بر اساس مصوبه این کارگروه، وزارت ارتباطات و فناوری اطلاعات موظف شده است که اگر پیام‌رسان تلگرام «ظرف مدت محدودی اقدامات لازم را در خصوص حذف محتوای مجرمانه و رعایت قوانین و مقررات جمهوری اسلامی» انجام ندهد، این شبکه را فیلتر کند.

دبیر کارگروه تعیین مصادیق محتوای مجرمانه اینترنتی اشاره‌ای به جزئیات، به گفته او، «محتوای مجرمانه» پیام‌رسان تلگرام نکرده است.

با وجود این مصوبه، محمود واعظی، وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات، روز چهارشنبه گفت که «فکر نمی‌کنم این شبکه فیلتر شود».

وی تاکید کرد که بحث فیلترینگ شبکه تلگرام «تبلیغاتی» شده است.

به گفته آقای واعظی، مدیران تلگرام در پاسخ به درخواست‌های وزارت ارتباطات ایران اعلام کرده‌اند که این پیام‌رسان «یک کارمند مخصوص ایران» را به کار گرفته و تلاش خواهد کرد «از انتشار موضوعات نامناسب و خارج از شئونات اخلاقی» ممانعت کند.

Read more ...

چند عضو دیگر سپاه پاسداران در سوریه کشته شدند

با مرگ شش ایرانی دیگر از جمله یک جوان ۲۰ ساله به نام مصطفی موسوی، تعداد نیروهای ایرانی کشته شده در سوریه در عملیات جدید سپاه قدس علیه مخالفان بشار اسد به بیش از ۵۰ نفر رسید.mostafa mousavi

بر اساس گزارش خبرگزاری فارس، محمدرضا ابراهیمی، بهزاد سیفی و ستار عباسی، سه نفر از نیروهای ایرانی، روز سه‌شنبه، ۲۶ آبان، در سوریه کشته شده‌اند.

برخی از رسانه‌های محلی، محمدرضا ابراهیمی را از فرماندهان سپاه پاسداران در شهرستان فلاورجان در استان اصفهان معرفی کرده‌اند.

بر اساس گزارش‌ها، بهزاد سیفی، ستوان دوم گروه توپخانه ۵۶ حضرت یونس سپاه پاسداران در استان فارس، و ستار عباسی از نیروهای این نهاد در استان کرمانشاه بوده‌اند.

روز دوشنبه نیز رسانه‌های ایران خبر داده بودند که محمدجواد قربانی، ستوان دوم سپاه پاسداران، و ایمان خزائی‌نژاد، از نیروهای این نهاد در استان فارس، در سوریه کشته شده‌اند.

در‌‌ همان روز جنازه مصطفی موسوی، از نیروهای ایرانی کشته شده در سوریه، در تهران تشییع شد.

رسانه‌های ایران از مصطفی موسوی به عنوان «جوان‌ترین شهید مدافع حرم» نام برده و اعلام کرده‌اند که او ۲۰ سال بیشتر نداشته است.

Read more ...

تهران خواستار «لغو دائمی» قطعنامه‌های آژانس اتمی علیه ایران شد

سفیر ایران در سازمان ملل متحد ضمن اعلام این که جمهوری اسلامی «همه اقدامات داوطلبانه» در توافق موسوم به «نقشه راه» را اجرا کرده است، خواستار «لغو دائمی» همه قطعنامه‌های شورای حکام آژانس بین‌المللی انرژی اتمی علیه ایران شد.gholamali khoshroo

به گزارش خبرگزاری دولتی ایرنا، غلامعلی خوشرو، نماینده ایران، در نشست روز سه‌شنبه، ۲۶ آبان‌ماه، مجمع عمومی سازمان ملل، همچنین اعلام کرد که جمهوری اسلامی انتظار دارد بعد از ارائه گزارش نهایی مدیرکل آژانس بین‌المللی انرژی اتمی، پرونده «همه موضوعات مربوط به گذشته و حال» درباره برنامه اتمی ایران «برای همیشه» در اجلاس شورای حکام آژانس در دسامبر ۲۰۱۵ بسته شود.

بر اساس توافق محرمانه ایران و آژانس بین‌المللی انرژی اتمی که ذیل عنوان «نقشه راه» در روز ۲۳ تیرماه امضا شد، قرار است ابهام‌های مربوط به ابعاد نظامی احتمالی پیشین برنامه اتمی ایران یا «پی‌ام‌دی» حل و فصل شود.

در همین حال یوکیا آمانو، مدیرکل آژانس، روز سه‌شنبه در هفدهمین نشست عادی مجمع عمومی سازمان ملل، بار دیگر اعلام کرد که روز ۱۵ دسامبر گزارش نهایی خود را به شورای حکام سازمان تحت نظارت خود ارائه خواهد کرد.

وی تاکید کرد که گرچه هنوز کارهای زیادی در پیش است، اما پیشرفت‌های «مهمی» در رابطه با موضوع هسته‌ای ایران حاصل شده است.

آقای آمانو روز ۲۹ شهریور از سایت نظامی پارچین در اطراف تهران دیدار کرد و یک روز بعد نیز اعلام شد که کارشناسان ایرانی از این سایت نمونه‌برداری کرده‌اند.

آژانس همچنین روز پنج‌شنبه، ۲۳ مهر، اعلام کرد که تهران بر اساس «نقشه راه» هر آن چه را برای ارزیابی گذشته برنامه هسته‌ایش لازم بوده در اختیار این نهاد گذاشته است.

Read more ...

انتشار تصاویر یک جوان با چند دختر در «تلگرام» منجر به بازداشت وی شد

قوه قضائیه ایران مرد جوانی را به علت انتشار ۲۸ عکس از وی در کنار ۱۴ دختر جوان در شبکه اجتماعی تلفن همراه «تلگرام» بازداشت کرد.telegram young men

خبرگزاری «تسنیم» روز چهارشنبه (۲۷ آبان) گزارش کرده این جوان که ۳۰ سال سن دارد «به همراه تعداد زیادی از دختران در نقاط مختلف تهران اقدام به تهیه تصاویر نامناسب کرده بود» که پس از انتشار آن‌ها بازداشت شد.

ورود قوه قضائیه به این پرونده زمانی صورت گرفت که انتشار گسترده این تصاویر در «تلگرام» دست‌مایه شوخی برخی کاربران با این جوان و پلیس فتا شد و وی نیز در پاسخ اقدام به انتشار کلیپی در این خصوص کرد.

این جوان که نامش «وحید» اعلام شده و ساکن «سعادت‌آباد» است در این کلیپ گفته دخترانی که در تصاویر دیده می‌شوند «اقوام» وی هستند و انتشار تصاویر مذکور برای وی مشکل به وجود آورده‌است.

در این کلیپ پسر جوان از کاربران می‌خواهد از بازنشر تصاویر خودداری کرده و به شوخی‌ها در این‌باره پایان دهند.

این جوان پس از بازداشت به خبرگزاری «تسنیم» گفته «انتشار کلیپی که در آن گفتم پلیس فتا حواسش به همه‌چیز هست بزرگ‌ترین اشتباه زندگی‌ام بود.»

وی افزوده «هیچ‌وقت فکر نمی‌کردم موضوع به اینجا کشیده شود؛ کاش هیچ‌وقت آن کلیپ را منتشر نمی‌کردم.»

Read more ...

More Articles ...

 1. واکنش مقام نیروی انتظامی به احتمال حمله حکومت اسلامی در ایران
 2. خامنه‌ای «سیاست‌های کلی» برای محیط زیست ایران را ابلاغ کرد
 3. روحانی به اولاند: آماده اقدام علیه تروریست‌ها در هر نقطه جهان هستیم
 4. پوردستان: داعش تهدید کرده که گزینه‌های پس از فرانسه، روسیه و ایران هستند
 5. علی جنتی، «افراد ضد انقلاب»، در ایران مجوز انتشار ندارند
 6. وزیر بهداشت ایران کمبود ۱۰۰ هزار تخت بیمارستانی و ضرورت تعویض ده‌ها هزار تخت
 7. مرتضی حسینی، دولتِ حسن روحانی با طرح این کمیسیون برای حمایت از خبرنگاران مخالفت کرده است
 8. کاظم صدیقی از صحبت‌‌‌های حسن روحانی، رئیس‌جمهوری، در مراسم افتتاحیه‌ی نمایشگاهِ مطبوعات انتقاد کرد
 9. ولادیمیر پوتین برای شرکت در نشست کشورهای صادرکننده‌ی گاز، به تهران سفر خواهد کرد
 10. دست‌کم ۱۲ نفر در استان هرمزگان قربانی سیل شدند
 11. نیروهای مسلح با کسانی که «دنبال بزک کردن چهره آمریکا هستند» برخورد می‌کند
 12. نماینده ایران در آژانس بین‌المللی انرژی اتمی پیش‌بینی کرد که با انتشار گزارش آژانس از موضوع پی‌ام‌دی «مسئله حل و فصل می‌شود
 13. آیت الله علی خامنه ای، علت لغزش بسیاری از افراد در آنچه او فتنه ۸۸ نامید ، نداشتن بصیرت بوده است
 14. «مسدودکردن تلگرام، همچنان در دستور کار است»
 15. «دو زخمی و چند بازداشت» در درگیری تجمع اعتراضی تبریز
 16. دبیر شورای عالی امنیت ملی ایران توقف جمع آوری سانتریفوژ‌ها را تایید کرد
 17. وزارت امور خارجه ایران یکشنبه ۱۷ آبان کاردار عربستان در تهران را در اعتراض به اعدام سه شهروند این کشور احضار کرد
 18. یکی از مقام‌های امنیتی استان آذربایجان غربی خواستار حفظ آرامش مردم در این استان شد
 19. صادق آملی لاریجانی، برخی از سخنان حسن روحانی، رئیس جمهوری را خلاف واقع و توهین به دستگاه قضایی است
 20. سه عضو دیگر سپاه پاسداران در سوریه کشته شدند
 21. سه ایرانی و دو افغان 'به ظن تلاش برای پیوستن به داعش در ترکیه دستگیر شدند'
 22. وزیر صنعت، معدن و تجارت ایران با صدور بخشنامه‌ای به‌طور رسمی ممنوعیت واردات کالاهای مصرفی آمریکا را اعلام کرد
 23. سخنگوی نیروی انتظامی، پلیس آمادگی دارد تا یک ماه دیگر تمامی معتادان خیابانی تهران را از سطح شهر جمع کند
 24. وال استریت جورنال: حمله سایبری سپاه به ، اصلاعات شخصی چند مقام در وزارت خارجه آمریکا ،روزنامه نگار و شخصیت دانشگاهی
 25. علی‌اکبر صالحی، جمهوری اسلامی، تعهداتش در توافق هسته‌ای را طبق زمان‌بندی اجرا خواهد کرد
 26. وزارت ارتباطات و فناوری ایران، تلگرام، خطوط قرمز ایران را پذیرفته و گفته‌اند صفحات غیر اخلاقی را از دسترس خارج و مسدود می‌کنند
 27. حسن روحانی رئیس جمهوری ایران، نباید عده‌ای با کلمه نفوذ بازی کنند
 28. یک نماینده مجلس از جمع‌آوری ۲۰۰ دستگاه سانتریفیوژ در مرکز فردو خبر داده‌است
 29. «سند بازطراحی تأسیسات اراک طی یکی دو روز آینده نهایی می‌شود»
 30. رسایی: یک آقایی گفت رهبری جمع‌آوری سانتریفیوژها را پذیرفته‌اند