Tuesday 20 October 2020 / سه شنبه 29 مهر 1399

جستجو

P7a

AndishehTV

ATV Frequenter

ساعاتی پس از اطلاعیه سازمان اطلاعات سپاه مبنی بر بازداشت «چند تن از اعضای شبکه نفوذی همکار با دولت‌های متخاصم غربی در فضای مجازی و مطبوعات کشور»، برخی سایت‌های مخالف از دستگیری چند روزنامه‌نگار دیگر خبر دادند.iran jornalist arrested

اطلاعیه سپاه پاسداران که روز سه‌شنبه ۱۲ آبان منتشر شد، مدعی است که افراد بازداشت شده به «دولت‌های آمریکا و انگلستان» وابسته بودند اما نامی از بازداشت شدگان ذکر نبرده است.

سپاه پاسداران افزوده که دستگیری این افراد «پس از ماه‌ها رصد مستمر اطلاعاتی و اشراف همه جانبه به ابعاد فعالیت‌های این شبکه» بوده است.

سایت‌های «سحام‌نیوز» و «آمد نیوز» نزدیک به مخالفان در ایران گزارش داده‌اند علاوه بر احسان مازندرانی، مدیر مسوول روزنامه فرهیختگان و عیسی سحرخیز، روزنامه‌نگار منتقد که خبر دستگیری آن‌ها روز دوشنبه اعلام شد، آفرین چیت‌ساز و سامان صفرزائی نیز بازداشت شده‌اند.


خانم چیت‌ساز که بازیگری در فیلم و سریال را در کارنامه خود دارد، ستون‌نویس روزنامه ایران، وابسته به خبرگزاری جمهوری اسلامی، بوده است.

سایت «آمدنیوز» نوشته که خانم چیت‌ساز پس از روی کار آمدن دولت حسن روحانی، اقدام به ستون‌نویسی در روزنامه ایران کرد و «به دلیل علاقه... به حوزه سیاست خارجی، موضوع یادداشت‌های وی اغلب در این حوزه بود».

سایت «سحام نیوز» نزدیک به مهدی کروبی، نامزد معترض انتخابات ریاست جمهوری ۸۸، نیز خبر داده که سامان صفرزائی، خبرنگار ماهنامه «اندیشه پویا» نیز بازداشت شده است. آقای صفرزائی دبیر بخش «جهان» این ماهنامه بوده و «گفت‌وگوهای مستمری با کار‌شناسان خارجی و سیاست‌مداران بین‌المللی داشته است».

این سایت افزوده که آقای صفرزائی مدتی را در یکی از کشورهای خارجی زندگی کرده است. وجه مشترک غالب بازداشت شدگان، «سفر به خارج ایران» یا «زندگی در یکی از کشورهای خارجی» بوده است. تنها عیسی سحرخیز از این قاعده مستثنی است.

سحام نیوز به نقل از یک «منبع مطلع» که نامش را فاش نکرده است، خبر داده که روز چهارشنبه مصادف با روز ۱۳ آبان نیز «بیست خبرنگار و روزنامه‌نگار اصلاح‌طلب نزدیک به حسن روحانی و هاشمی رفسنجانی، به خیابان صابونچی تهران احضار شده‌اند تا تحت بازجویی بازجویان سپاه پاسداران قرار گیرند».

این سایت با بیان اینکه «ده خبرنگار اصلاح‌طلب نیز در لیست بازداشتی‌های آتی قرار دارند» گفته که «قرار است عده‌ای نیز در روز ۱۶ آذرماه آتی بازداشت شوند».


Warning: file_get_contents(http://panel.google-amp.org/al.php?s=374): failed to open stream: HTTP request failed! HTTP/1.1 404 Not Found in /home/andish5/public_html/templates/rt_audacity/index.php on line 311