Monday 17 December 2018 / دوشنبه 26 آذر 1397

جستجو

P7a

AndishehTV

ATV Frequenter

Trump Iran behind Saudi missile

در پی شلیک یک موشک بالستیک توسط شورشیان حوثی یمن به سمت فرودگاه بین المللی ریاض، رئیس جمهوری ایالات متحده آمریکا گفت اعتقاد دارد پرتاب این موشک کار ایران بوده است.
پرزیدنت دونالد ترامپ که در ابتدای سفر آسیایی...

خود به ژاپن رسیده است، روز یکشنبه ۱۴ گفت سیستم آمریکایی که در شهرهای عربستان قرار دارد، این موشک را ساقط کردند.

رئیس جمهوری آمریکا همچنین گفت هیچ کشوری قادر به تولید آنچه آمریکا می سازد، نیست.

اشاره آقای ترامپ به شلیک یک موشک بالستیک از سمت یمن به طرف فرودگاه بین المللی ریاض است.

به گزارش شبکه های وابسته به حوثی های یمن، این موشک از مرز جنوبی عربستان با یمن شلیک شده است. عربستان سعودی هم اعلام کرده موفق شده این موشک را با استفاده از سیستم دفاع هوایی خود ساقط کند. عربستان اعلام کرده لاشه این موشک در منطقه ای غیر مسکونی فرود آمده و هیچ خسارتی به فرودگاه ملک خالد وارد نشده است.

بامداد یکشنبه چهارده مهر، اداره کل حمل و نقل هوایی عربستان در بیانیه ای اعلام کرد که موشک یمنی هیچگونه آسیبی به فرودگاه ریاض وارد نکرده است.

عربستان سعودی از سامانه ضد موشکی پاتریوت استفاده می کند. این سامانه موشکی که ۱۹۸۱ وارد سیستم ارتش آمریکا شد، برای نخستین بار در سال سال۱۹۹۱ برای دفاع از عربستان‌سعودی و اسرائیل در جنگ خلیج‌فارس به‌کار گرفته شد.

در همین حال سرلشکر محمد علی جعفری فرمانده سپاه پاسداران ایران با رد دخالت ایران در پرتاب این موشک، این اتهام را بی اساس دانست.

این نخستین بار است که موشک حوثی ها به مناطق پر جمعیت عربستان نزدیک شده است. همچنین این اولین بار است که موشک حوثی ها چنین مسافتی را طی می کند. عربستان ایران را متهم به آموزش و تجهیز حوثی ها می کند. ایران هم در حالی که حمایت سیاسی از حوثی ها را اعلام کرده، تحویل سلاح به شیعیان یمن را تکذیب می کند.

جنگ نیابتی ایران و عربستان در یمن

حوثی های یمن با عربستان از سه سال پیش درگیر جنگ هستند. عربستان رهبر ائتلافی از کشورهای عربی است که هدفشان بازگرداندن «عبد ربه منصور هادی» رئیس جمهوری آن کشور، به قدرت است. در مقابل، حوثی های یمن که از سوی جمهوری اسلامی ایران حمایت می شوند، در مقابل عربستان مقاومت می کنند.

ایالات متحده حوثی ها را یک گروه تروریستی می داند و بارها از ایران برای حمایت مالی و تسلیحاتی این گروه انتقاد کرده است.

حوثی ها در حالی مدعی شده اند موشک شلیک شده به ریاض از نوع بالستیک است که ایران اصلی ترین منبع تامین سلاح و مالی این گروه است.

پیشتر جمهوری اسلامی ایران از سوی آمریکا و کشورهای غربی برای استفاده از موشک های بالستیک مورد انتقاد قرار گرفته است. براساس قطعنامه شورای امنیت، جمهوری اسلامی ایران بعد از توافق هسته ای دو سال پیش از آزمایش موشک بالستیک با قابلیت حمل کلاهک اتمی منع شده اما ایران در یکسال اخیر دست به چند آزمایش موشکی زده است.

Mon Tue Wed Thu Fri Sat Sun
2
9
16
23
30

bbl

برنامه سازان تلویزیون اندیشه

Dariush Eghbali AhmadReza Baharloo Parisa Saeed DrMeshki Nehzat Farnoody Majid Mohammadi Mehdi Aghazamani Aeen Bahaee Reza Gooharzad Sasan Kamali Mohammad Amini Sohrab Akavan Susi Khatami Nasser Engheta Mansour Osanloo ُShan Fezeli ُReza Alavi ُBijan Khalili