Wednesday 25 April 2018 / چهارشنبه 5 ارديبهشت 1397

جستجو

P7a

AndishehTV

 • 1
 • 2
 • 3
 • 4
 • 5

اخبار جهان

دومین عملیات داخلی نیروهای امنیتی فرانسه در پی حملات پاریس

نیروهای امنیتی فرانسه شامگاه دوشنبه، ۲۵ آبان، بیش از ۱۲۰ عملیات علیه اشخاص و اماکن مشکوک در این کشور انجام دادند.france paris security

برنار کازنوو، وزیر کشور فرانسه، سه‌شنبه صبح به رادیو فرانس‌انفو گفت که این عملیات در واکنش به کشتار اخیر در پاریس صورت گرفته است.

او با این حال جزئیات بیشتری درباره این عملیات ارائه نکرد.

به گفته آقای کازنوو، بیش از ۱۱۵ هزار پلیس، ژاندارم و سرباز ارتش، برای حفاظت از جان شهروندان فرانسه بسیج شده‌اند.

نیروهای امنیتی بلژیک نیز همزمان عملیات وسیعی را در بروکسل، پایتخت این کشور، انجام داده‌اند.

به گزارش خبرگزاری رویترز، در این عملیات، گلوله و مواد شیمیایی لازم برای ساخت بمب از خانه‌های دو مظنون کشف شد.

جمعه شب گذشته چند نقطه از شهر پاریس از جمله یک سالن کنسرت هدف حمله مهاجمانی قرار گرفت که بعدا مشخص شد از اعضای گروه حکومت اسلامی هستند.

Read more ...

درخواست فرانسه از اتحادیه اروپا برای کمک به عملیات نظامی علیه داعش

در پی حملات تروریستی در پاریس، دولت فرانسه روز سه‌شنبه ۲۶ آبان درخواستی بی‌سابقه را از اتحادیه اروپا مطرح کرد و خواستار حمایت این اتحادیه از عملیات نظامی خود علیه گروه «حکومت اسلامی» شد.france europe Isis

همزمان، فرانسه به حملات تازه به مقر اصلی این گروه در سوریه دست زد.

گروه «حکومت اسلامی» مسئولیت حملات روز جمعه در پاریس را به عهده گرفت. در آن حملات ۱۲۹ نفر کشته و ۳۵۰ تن مجروح شدند.

به گزارش خبرگزاری آسوشیتدپرس، دولت فرانسه روز سه‌شنبه به ماده‌ای در معاهده «لیسبون» اتحادیه اروپا استناد کرد که هرگز تاکنون از آن استفاده نشده‌است.

در این ماده همه ۲۸ عضو این اتحادیه موظف شده‌اند به هر کشور عضو که «قربانی تجاوز مسلحانه به قلمروش شود به هر طریقی که می‌توانند» کمک و یاری رسانند.

ژان ایو لو دریان، وزیر دفاع فرانسه، به خبرگزاری‌ها گفت که پاسخ همه اعضای اتحادیه اروپا مثبت بوده و افزود که آن‌ها می‌توانند «یا با مشارکت در عملیات نظامی فرانسه در سوریه و عراق و یا با حمایت‌های دیگر به برداشتن باری از دوش فرانسه کمک کنند.»

Read more ...

صدور حکم جلب برای نتانیاهو و چند مقام دیگر اسرائیل در اسپانیا

دادگاهی در اسپانیا علیه نخست وزیر و هفت مقام بلندپایه دیگر اسرائیل به اتهام ارتکاب احتمالی «جنایت جنگی» حکم جلب صادر کرد.spain netanyahu

دادگاه اسپانیا این حکم جلب را در ارتباط با پرونده شکایت بازماندگان حادثه کشتی ترکیه‌ای ماوی مرمره صادر کرده است.

این حکم به این معنی است که اگر این مقامات اسرائیل به اسپانیا برسند، احتمال بازداشت آنها وجود دارد.

به گزارش روزنامه بریتانیایی ایندی‌پندنت در روز دوشنبه، ۲۵ آبان، دادگاهی در شهر مادرید حکم داد که بنیامین نتانیاهو، نخست وزیر، و هفت مقام دیگر اسرائیلی که در بهار سال ۲۰۱۰ در مقام‌های سیاسی و نظامی بودند، دستگیر و محاکمه شوند.

روز ۳۱ ماه مه ۲۰۱۰، کشتی «مرمره آبی» که از سوی یک سازمان اسلامگرای خیریه ترکیه، وابسته به حزب حاکم این کشور، با صدها سرنشین در راه رفتن به سوی غزه، جهت شکستن حصر دریایی غزه بود، نرسیده به بندر غزه، از سوی ارتش اسرائیل مورد حمله قرار گرفت تا از مسیر خود دور شود.

در این رخداد، ۹ شهروند ترکیه کشته و ده‌ها تن دیگر زخمی شدند. چندی بعد، یک شهروند دیگر ترکیه نیز بر اثر شدت جراحات وارده درگذشت.

دادگاه اسپانیا در کنار بنیامین نتانیاهو، نخست وزیر کنونی و آن زمان، علیه ژنرال موشه یعلون، وزیر کنونی دفاع، و ژنرال اهود باراک، وزیر دفاع وقت اسرائیل، حکم جلب صادر کرده است.

Read more ...

قلب «داعش» در بروکسل «می‌تپد»

«من نمی‌خواهم تغییر دین دهم و واقعاً وحشتناک است افرادی در خیابانی که در آن زندگی می‌کنم قصد دارند دین مرا تغییر دهند... رادیکالیسم خیابان مرا افسرده کرده است... بنیادگرایی اسلامی زنان را مجبور به رعایت حجاب کرده، یهودیان و همجنسگرایان را فراری می‌دهد.»boucle belgium

این سخنان در مورد محله‌ای در سوریه و عراق زده نشده، بلکه در مورد منطقه‌ای در قلب اروپا؛ مولنبک (Molenbeek) در بروکسل، پایتخت بلژیک. محله‌ای در شش کیلومتری مرکز اتحادیه اروپا، که پس از حضور نقش آفرینان حملات پاریس به قلب تپنده داعش در اروپا معروف شده است. پیش از مرگ آفرینان پاریس، عامل حمله قطار پاریس-آمستردام و متهم به کشتار موزه یهودیان در بروکسل در مولنبک زندگی کردند.

گوینده این سخنان تئون ووتن، خبرنگار جنگی است که در مولنبک زندگی کرده و چند ماه پیش در گفتگو با یک روزنامه بلژیکی (لاسته نیوز) از رادیکالیسم این محله بروکسل و رشد روزافزون سلفی‌ها در قلب اروپا سخن گفت. خبرنگار جنگی که تجربه کار در بوسنی، عراق و روندا را داشت پس از هشت سال از این محله گریخت.

این خبرنگار هلندی، مولنبک را تصویری آمیخته از بیکاری، بنیادگرایی دینی توصیف می‌کند.

البته مولنبک که حدود ۹۰ هزار جمعیت دارد، محله‌ای نیست که فقط تحت کنترل مراکشی‌های سلفی و جهادگرا باشد. در بسیاری از خیبان‌های این محله، نشان چندانی از اسلام رادیکال نیست. مردم عادی را می‌بینیم که با سگ خود به آرامی قدم می‌زنند و احتمالا بسیار متعجب خواهند شد که رسانه‌ها محله‌شان را قلب تپنده داعش بدانند.

Read more ...

درخواست رئیس‌جمهور فرانسه برای تمدید سه ماهه وضعیت اضطراری

رئیس‌جمهور فرانسه در سخنانی در نشست کنگره فرانسه، از تصمیم برای تمدید وضعیت اضطراری در این کشور به مدت سه ماه خبر داده و خواستار رأی مثبت قانونگذاران فرانسوی به این تصمیم شده است.fransua oland

فرانسوا اولاند که روز دوشنبه ۲۵ آبان در نشست مشترک نمایندگان مجلس ملی و سنای این کشور سخنرانی کرده، از قانونگذاران خواسته است که تا پایان این هفته به لایحه‌ای روز چهارشنبه در مورد تمدید وضعیت اضطراری تقدیم خواهد شد، رأی مثبت دهند.

نشست مشترک نمایندگان مجلس ملی و سنای فرانسه که به کنگره موسوم است، به ندرت در فرانسه برگزار می‌شود و در طول سال‌های ریاست جمهوری آقای اولاند این نخستین بار است که نشست کنگره این کشور برگزار می‌شود.

در عین حال کنگره فرانسه اختیارات ویژه‌ای برای اصلاح قانون اساسی این کشور دارد و رأی دو سوم اعضای کنگره می‌تواند به تغییر در قانون اساسی منجر شود.

در این زمینه هم آقای اولاند خواستار اصلاح قانون اساسی و «اجازه به نهادهای مسئول برای اقدام علیه تروریسم جنگ‌محور» شده است.

Read more ...

نخست‌وزیر فرانسه از احتمال حملات تازه در کشورهای اروپایی خبر داد

مانوئل والس، نخست‌وزیر فرانسه، بامداد دوشنبه ۲۵ آبان به رسانه‌های فرانسوی گفت که حملات پاریس در سوریه طراحی شده بود و «اروپا باید منتظر حملات دیگری طی چند روز یا چند هفته آینده باشد.»manuel valls

نخست وزیر فرانسه روز دوشنبه در گفت‌وگو با رادیو «آرتی‌آل» فرانسه در رابطه با تهدید «حکومت اسلامی» (داعش) تأکید کرد: «می‌دانیم که برنامه‌ریزی برای حملات دیگری علیه فرانسه و دیگر کشورهای اروپایی در جریان است.»

پاریس، پایتخت فرانسه، شامگاه جمعه ۲۲ آبان، شاهد شش حمله هم‌زمان بود که ۱۳۲ کشته و حدود ۳۵۰ مجروح به جای گذاشت.

گروه «حکومت اسلامی» (داعش) مسئولیت این حملات را برعهده گرفته است.

روز دوشنبه مانوئل والس در این رابطه خبر داد که از زمان حملات روز جمعه در پاریس، پلیس فرانسه در نقاط مختلف کشور «به بیش از ۱۵۰» منزل اسلام‌گرایان مظنون شبیخون زده است.

Read more ...

یکی از عوامل حملات پاریس شناسایی شد

پلیس فرانسه پدر و برادر عمر اسماعیل مصطفی، اولین مهاجمی که پس از حملات جمعه شب پاریس شناسایی شد، را بازداشت کرده است.paris attacks

مقامات فرانسوی می‌گویند که عمر اسماعیل ۲۹ ساله، یکی از سه مهاجمی بود که به سالن کنسرت باتاکلان حمله کردند و ۸۹ نفر را کشتند.

او در یکی از محلات فقیرنشین پاریس به دنیا آمده در فاصله سال‌های ۲۰۰۴ تا ۲۰۱۰ به خاطر ارتکاب چندین جرم، محکوم شده بود اما به زندان نیفتاده بود.

پلیس فرانسه از طریق اثر انگشتش، او را شناسایی کرده است.

حملات پاریس

    در حملات جمعه شب پاریس ۱۲۹ نفر کشته شدند
    در این حملات ۳۵۰ نفر زخمی شدند که جراحات ۹۹ نفر آنها جدی است
    مقامات می‌گویند که دست کم ۸ مهاجم که در سه گروه عمل می‌کردند عامل حملات بوده‌اند
    چند رستوران و بار، یک سالن کنسرت و محوطه اطراف یک ورزشگاه هدف حملات بود
    تا کنون ۶ نفر در فرانسه و ۳ نفر در بلژیک در ارتباط با این حملات بازداشت و بازجویی شده‌اند

فرانسوا مالین، دادستان فرانسه گفته است: "مصطفی به خاطر فعالیت‌های افراطی در سال ۲۰۱۰ شناسایی شده بود اما تا پیش از روز جمعه به خاطر دخالت در هیچ فعالیت تروریستی‌ای مورد بازجویی قرار نگرفته بود."

منابع پلیس می‌گویند که اکنون بازرسان پلیس احتمال سفر سال گذشته او به سوریه را مورد تحقیق قرار داده‌اند.

پدر این مهاجم و برادر ۳۴ ساله‌اش شامگاه سه‌شنبه از سوی پلیس بازداشت شدند و محل زندگی‌شان مورد بازرسی قرار گرفت.

برادر این مهاجم پیش از این که از سوی پلیس بازداشت شود در حالی که صدایش می‌لرزید به خبرگزاری فرانسه گفته است که "این اتفاق دیوانه‌ کننده‌ای است."

او گفته است که "من دیروز در پاریس شاهد این کثافتکاری بودم."

رئیس جمهور فرانسه سه روز عزای عمومی اعلام کرد

برادر عمر اسماعیل مصطفی، مهاجم کشته شده در شامگاه جمعه، پس از آنکه فهمید برادرش در حمله دخیل بوده است، خود را به پلیس معرفی کرد.

او گفته است که چندین سال پیش و پس از آنکه عمر اسماعیل مرتکب چندین عمل مجرمانه شد، رابطه‌اش را با او قطع کرده است اما هرگز تصور نمی‌کرده است که برادرش بتواند افراط‌گرا شود.

یک روز بعد از حملات مرگبار پاریس که دست که دست کم ۱۲۹ کشته به جا گذاشت، گروه موسوم به دولت اسلامی (داعش) در بیانیه‌ای مسئولیت این حملات را بر عهده گرفت.

فرانسوا اولاند، رئیس جمهور فرانسه، حملات هم‌زمان جمعه شب را "اعلان جنگ" داعش علیه کشورش خوانده است.

آقای اولاند گفت این حملات که هشت مهاجم مسلح و بمب‌گذار انتحاری در آن شرکت داشتند، "در خارج (از فرانسه) سازماندهی و برنامه‌ریزی شده است".

در حملات جمعه شب (۱۳ نوامبر) چند رستوران و بار شلوغ، یک سالن کنسرت و محوطه اطراف ورزشگاهی که رئیس جمهور به عنوان تماشاچی در آن حضور داشت هدف قرار گرفتند.

داعش در بیانیه‌اش گفته تا زمانی که فرانسه به سیاست‌هایش ادامه دهد، همچنان یکی از اهداف اصلی داعش خواهد بود.

در همین حال، به گزارش خبرگزاری رویترز، مانوئل والس، نخست وزیر فرانسه گفته است که فرانسه به حمله های هوایی خود علیه گروه دولت اسلامی در سوریه ادامه خواهد داد.

گروگانگیری، تیراندازی و انفجار در پاریس؛ « ۶۰ نفر کشته شدند»

گزارش‌ها حاکی است که روز جمعه ۱۳ نوامبر  دو انفجار در نزدیکی استادیومی در پاریس و همچنین تیراندازی در رستورانی در مرکز  این شهر روی داده است و مقام های پلیس فرانسه گفته‌اند که در این  حملات دستکم ۶۰ نفر کشته و شماری مجروح شده‌اند.در همین حال، گزارش ها حاکی است، دستکم  ۱۰۰ نفر در یک سالن کنسرت گروگان گرفته شده paris shooting explodingاند.

شبکه تلویزیونی «سی ان ان» به نقل از منابع پلیس فرانسه می گوید، که تلفات انفجار و تیراندازی تاکنون به ۶۰ کشته رسیده است.

به گزارش رویترز، علاوه بر تیراندازی در رستوران و  چند انفجار در نزدیکی استادیومی در پاریس، در یک مرکز خرید در منطقه ۱۱ پاریس نیز تیراندازی روی داده است.

این در حالی است که خبرگزاری آسوشیتدپرس می گوید، علاوه برگروگانگیری دستکم ۱۰۰ نفر در یک سالن کنسرت در پاریس، در تیراندازی و انفجارهای پاریس بین ۳۵ تا ۴۰ نفر کشته شده اند.

Read more ...

کشته شدن یکی از اعضای مهم گروه خلافت اسلامی که شهروند بریتانیاست، در جریان بمباران هوایی در شهر رَقّه

سازمان ناظر بر حقوق بشر سوریه مستقر در لندن، روز جمعه تایید کرد که یکی از اعضای مهم گروه خلافت اسلامی که شهروند بریتانیاست، در جریان بمباران هوایی در شهر رَقّه کشته شده است.jon jahadi isis
به گزارش خبرگزاری رویترز، رامی عبدالرحمان، دبیر این سازمان، گفته است که خودروی حامل چهار رهبر خارجی گروه خلافت اسلامی، در جریان حمله هوایی مورد اصابت قرار گرفته و در حال حاضر جنازه یکی از آن‌ها که بریتانیاییست، در بیمارستان رقه است.
در آخرین خبرها درباره هدف قراردادن یک عضو گروه خلافت اسلامی موسوم به «جان جهادی» در سوریه، وزیر امور خارجه آمریکا عصر جمعه ۲۲ آبان در سفرش به تونس گفت که واشینگتن همچنان در حال ارزیابی آن حمله است، اما «داعش باید بداند که عمرش به سر آمده است».
محمد اِموازی که به جانِ جهادی معروف است، شهروند بریتانیا است و در ویدئوهای گروه خلافت اسلامی یا داعش، کار سربریدن گروگان‌ها را بر عهده داشت.

More Articles ...

 1. بخش‌های مرکزی شهر سنجار در شمال عراق را از گروه خلافت اسلامی پس گرفته شد
 2. حزب اتحاد ملی برای دموکراسی» به رهبری آنگ‌سان سوچی برنده انتخابات پارلمانی میانمار شد
 3. تلویزیون دولتی روسیه تصاویری مربوط به یک اژدر اتمی دوربرد منتشر کرده است
 4. عذرخواهی شرکت اپل از شش دانش‌آموز سیاه‌پوست در استرالیا
 5. عملیات پیشمرگه‌های کرد برای بازپس‌گیری سنجار از «حکومت اسلامی»
 6. رئیس‌جمهوری ایالات متحده خواستار تمدید «وضعیت اضطراری ملی» در قبال جمهوری اسلامی شد
 7. اعتراض هزاران تن از مردم افغانستان به سر بریده شدن هفت تن از جمله یک زن و دو دختر در زابل
 8. بیش از چهل پناهجو در یکی از اردوگاههای پناهندگان در غرب پراگ ، دست به اعتصاب غذا زده اند
 9. پایگاه کویروس در شرق حلب، واقع در مناطق شمالی سوریه، به کنترل نیروهای دولتی درآمد
 10. اقدام هماهنگ اروپایی‌ها علیه «جاسوسان سایبری ایرانی»
 11. هلموت اشمیت صدراعظم پیشین آلمان در ۹۶ سالگی درگذشت
 12. باراک اوباما در کنفرانس مطبوعاتی مشترک تأکید کرد که امنیت اسرائیل در صدر دغدغه‌های دولت او در عرصه سیاست خارجی است
 13. ولادیمیر پوتین، رئیس جمهوری روسیه ، با تعلیق تمام پروازهای روسیه به مصر موافقت کرد
 14. شکسته شدن سد معدن سنگ آهن در جنوب برزیل جان چندین نفر را گرفت
 15. الکساندر لوکاشنکو، برای پنجمین بار متوالی به عنوان رئیس جمهوری بلاروس سوگند یاد کرد
 16. راهپیمایی و تجمع اعتراض‌آمیز در کابل در واکنش به سنگسار یک دختر جوان در ولایت غور
 17. پنج بحرینی به اتهام «ارتباط با سپاه» به زندان و سلب تابعیت محکوم شدند
 18. روسیه سامانه های دفاع ضدهوایی در سوریه مستقر کرده است
 19. شرکت هواپیمایی متروجت اعلام کرد که تمامی پروازها با هواپیماهای ایرباس «آ۳۲۱» را متوقف می کند
 20. مریم منصف، در دولت جدید کانادا به سمت «وزیر نهادهای دموکراتیک» منصوب شد
 21. مجله فوربز سال ۲۰۱۵ ، پوتین پیش از آنگلا مرکل و باراک اوباما، همتایان آلمانی و آمریکایی خود
 22. احتمالا بمبگذاری موجب سقوط هواپیمای روسی بر فراز صحرای سینا شده است
 23. تلاش برای بیرون آوردن ده‌ها تن هستند که در پس تخریب یک کارخانه در شرق پاکستان، در زیر آوار مانده‌اند
 24. هشدار کارشناسان سازمان ملل در مورد مصائب بشری شش ماه آینده
 25. سقوط یک هواپیمای باری ساخت روسیه صبح روز چهارشنبه دقایقی پس از پرواز از فرودگاه جوبا
 26. نخست وزیر رومانی درپی افزایش فشارهای مردمی از سمت خود استعفا کرد
 27. دیدار روسای جمهور چین و تایوان روز شنبه آینده در سنگاپور
 28. اوباما: ارتش آمریکا در سوریه به خط مقدم نبرد با داعش نمی‌رود
 29. یکی از مسئولان شرکت روسی مالک هواپیمای سرنگون شده در سینا، میگوید: عاملی «خارجی» باعث سقوط هواپیما شده است
 30. واژگون شدن دو قایق حامل مهاجران در نزدیکی سواحل یونان در دریای اژه موجب مرگ سیزده نفر از جمله شش کودک شد